poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaUSAConnecticutKolejność szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut

Kolejność szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut

Tysiące osób czekały na wiadomość, która pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. Opracowanie przez naukowców skutecznej szczepionki przeciw COVID-19 to szansa na zwycięstwo w walce z wirusem i powrót do normalności. Szczepionka dostępne jest też w Connecticut. Stanowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na trzy etapy. Obecnie trwa pierwszy z nich, tzw. Faza 1a, która obejmuje tych, którzy mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, ponieważ są najmocniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Władze stanowe ogłosiły harmonogram szczepień przeciwko Covid-19. Fot. Archiwum WEM

Kto najpierw?

W pierwszej kolejności szczepionki trafiają do personelu medycznego (pracowników i wolontariuszy pracujących w placówkach służby zdrowia, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami), pensjonariuszy domów opieki długoterminowej oraz personelu tych domów, a także członków służb ratunkowych: ratowników medycznych, policjantów i strażaków. W fazie 1a nie będą zaszczepieni lekarze lub personel medyczny, który w chwili obecnej nie ma bezpośredniej styczności z pacjentami (np. lekarze udzielający teleporad).

Jak się zaszczepić?

Członkowie personelu medycznego powinni skontaktować się z Koordynatorem ds. Szczepień, który zostanie wyznaczony przez pracodawcę w danym ośrodku lub zakładzie pracy. Szczepienia personelu medycznego prowadzone będą na szeroką skalę w placówkach medycznych: szpitalach, klinikach, lokalnych wydziałach zdrowia. Pensjonariusze domów opieki długoterminowej powinni zapytać kierownictwo placówki o dostępność szczepionki i możliwy termin szczepienia.

Kolejna faza

Pierwsza faza szczepień zaplanowana jest na styczeń i luty. W dalszej kolejności zostanie uruchomiona tzw. Faza 1b, w której kolejne grupy społeczne będą mogły uzyskać dostęp do szczepionki przeciw COVID-19. Będą to pracownicy kluczowych branż, którzy bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej infrastruktury i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, osoby mieszkające w kongregacjach zakonnych, zborach i innych tego typu miejscach – ze względu na trudności w zachowaniu między innymi dystansu społecznego i szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także osoby powyżej 75. roku życia, bowiem są one szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, również śmiertelność w tej grupie wiekowej jest najwyższa.

Rozpoczęcie Fazy 1b przewidywane jest na pierwszy kwartał 2021 r. – może nawet już na styczeń, w zależności od podaży szczepionki. Mogą istnieć pewne okresy nakładania się faz, ponieważ kolejne grupy społeczne będą się kwalifikować do podania szczepionki, a w dalszym ciągu będą trwać szczepienia osób kwalifikujących się w poprzedniej fazie.

Gdzie się zaszczepić?

Jeśli ktoś kwalifikuje się do szczepienia w danej fazie, przyjęcie szczepionki koordynował będzie lekarz rodzinny lub koordynator w miejscu pracy i do nich trzeba się zgłosić w celu uzyskania dodatkowych informacji. Szczepionki będą podawane w wielu miejscach: gabinetach lekarskich, szpitalach, aptekach, ośrodkach zdrowia i innych miejscach, w których zazwyczaj odbywają się szczepienia.

Projekt planu dystrybucji szczepionek (który jednak może ulec zmianie), opracowany przez Departament Zdrowia Publicznego (DPH) i Grupę Doradczą ds. szczepionki na COVID-19 działającej przy gubernatorze opiera się na zaleceniach Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP).

Szacuje się, że szczepionka będzie powszechnie dostępna dla ogółu mieszkańców Connecticut na przełomie lata i jesieni 2021 roku.


Rzetelne i aktualne wiadomości na temat szczepień przeciw COVID-19 w Connecticut można znaleźć na stronie ct.gov/covidvaccine.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -