niedziela, 26 maja, 2024

Nowy rok pełen zmian

Po burzliwym 2020 roku nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie nowy. Czy uda się pokonać pandemię? Co przyniesie zmiana władzy w Waszyngtonie? To pytania, na które nie znamy dziś odpowiedzi. Lecz nie wszystkie zmiany, które przypiszemy nowemu rokowi, pozostają zagadką.

Od nowego roku w 20 stanach wzrosło minimalne wynagrodzenie. Fot. Archiwum WEM

Od pierwszego stycznia weszły w życie nowe przepisy i ustawy, które w jakiś sposób dotkną niemalże każdego z nas. Członkowie stanowych legislatur w ubiegłym roku koncentrowali się głównie na sprawach dotyczących trzech tematów: pandemia, wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników oraz przemoc służb mundurowych. Nic dziwnego zatem, że większość nowych przepisów, które weszły w życie z początkiem roku, dotyczą właśnie tych dziedzin. W aż 20 stanach z początkiem stycznia wzrosła minimalna stawka godzinowa, jaką pracodawcy muszą zapłacić pracownikom. Największą podwyżkę dostali ci, którzy pracują za minimalną płacę stanową w Nowym Meksyku, gdzie stawka zwiększyła się o $1.50, z $9 na $10.50 na godzinę. Najmniejszą podwyżkę dostali pracownicy w Minnesocie, gdzie minimalna stawka godzinowa wzrosła tylko o 8 centów – do $10.08. Jakie inne prawa weszły w życie z Nowym Rokiem? „Biały Orzeł” przedstawia te najważniejsze, które zostały wprowadzone w stanach, w których ukazują się lokalne edycje naszego pisma.

Massachusetts

Massachusetts jest jednym z 20 stanów, w których od 2021 roku obowiązuje wyższa minimalna płaca. Od 1 stycznia wynosi ona $13.50 na godzinę, czyli o 75 centów więcej niż w zeszłym roku. Osobom pracującym na napiwki, głównie w branży gastronomicznej, pracodawcy będą musieli zapłacić $5.55 na godzinę, o 60 centów więcej niż rok temu. Minimalna stanowa stawka na przestrzeni kolejnych lat ma wzrosnąć do $15 na godzinę. Kolejna zmiana dotyczy płacy dla osób pracujących w sklepach detalicznych w niedziele i święta. Pracodawcy będą za te dni zobowiązani zapłacić 120% normalnej stawki. Pracownicy od 2021 roku będą mieli również dostęp do płatnych urlopów macierzyńskich i chorobowych, tak zwanych „paid leave”, których wg nowych przepisów pracodawcy zobowiązani będą udzielić pracownikom. Od 1 lipca pracownicy będą również mogli skorzystać z urlopów w celu opieki nad bliską osobą.

Lecz dobre wieści dla pracowników nie są dobrymi wieściami dla pracodawców, których koszty związane z zatrudnianiem w nowym roku wzrosną. Stanowy fundusz zasiłków dla bezrobotnych zamknął 2020 rok deficytem 2.4 miliarda dolarów, co oznacza, że składki, jakie wpłacają do niego pracodawcy, będą o wiele wyższe. Gubernator stanu zasugerował jednak, że podwyżka wpłat do stanowego funduszu bezrobocia nie powinna przekroczyć 17%, co jednak w czasach pandemii i tak będzie ogromnym dodatkowym kosztem.

Od nowego roku weszły również w życie nowe prawa dotyczące aborcji. O aborcji będzie mogła samodzielnie zadecydować kobieta od 16. roku życia, a nie osiemnastoletnia, jak było dotychczas. Nowe przepisy umożliwią też aborcję po 24. tygodniu w przypadku poważnej wady płodu.

Rhode Island

W stanie Rhode Island nowy rok przyniósł tylko jedną ustawową zmianę w zakresie przepisów dotyczących ustalania rodzicielstwa, które ostatni raz zmieniane były 40 lat temu. Nowa wersja przepisów zakłada, że rodzicielstwo stanowią dziś różne formy zakładania rodziny – od adopcji po surogację oraz że rodzicami mogą być dwie osoby tej samej płci. Od 2021 r. sądowe uznanie rodzicielstwa opierać będzie się na nowym prawie, które wg jego zwolenników odzwierciedla zmieniające się pojęcie na temat tego, czym w dzisiejszych czasach jest rodzina.

Connecticut

Pracownicy w Connecticut od nowego roku zauważą dodatkowe potrącenia w wypłatach. Pół procenta odprowadzane będzie do stanowego funduszu gwarantującego płatne urlopy macierzyńskie i zdrowotne, które będą dostępne dla wszystkich pracowników od 2022 roku. Seniorzy w 2021 roku będą mogli odliczyć 28% wypłaconej w zeszłym roku emerytury od dochodu.

EMERGENCY SERVICES – Policewoman talking to two young girls

Większość nowych ustaw, jakie weszły w życie od nowego roku w Connecticut, dotyczą służb mundurowych. Policjanci, którzy dokonują aresztowań bądź partycypują w jakiejkolwiek interwencji publicznej, muszą mieć przypiętą w widocznym miejscu legitymację identyfikacyjną. Członkowie służb mundurowych będą również zobowiązani poddać się ewaluacji certyfikowanemu psychologowi bądź psychiatrze co pięć lat i przedstawić raport z takiej oceny przełożonym. Zmianom uległ też regulamin oraz proces szkolenia, jakie przechodzą mundurowi, a każda jednostka zobowiązana jest od nowego roku raportować do władz stanowych o działaniach podejmowanych w celu rekrutacji i promocji służb pośród mniejszości etnicznych.

Nowy Jork

Nowojorczykom również nowy rok przyniósł podwyżkę. Ci pracujący za minimalną stanową stawkę zarabiają od 1 stycznia $12.50 na godzinę. Na Long Island, w hrabstwie Westchester oraz w mieście Nowy Jork stawka ta wynosi $14. Od początku nowego roku każdy pracownik może skorzystać z płatnego urlopu chorobowego na okres do 12 tygodni. Wypłacone zostanie mu wtedy do 67% zarobków, lecz nie więcej niż $971.61 tygodniowo.

Dobrą wiadomością dla osób korzystających z płatnej infrastruktury drogowej jest zamrożenie od 1 stycznia na czas nieokreślony opłat drogowych, poza mostem Mario M. Cuomo Bridge. Osoby spoza stanu Nowy Jork nadal zapłacą o 15% więcej za przejazd płatnymi drogami, mostami czy tunelami, a osoby bez konta EZPass, które umożliwia automatyczne uiszczenie płatności, będą musiały płacąc pocztą zapłacić o 30% więcej.

Od nowego roku każde wybory odbywające się w stanie Nowy Jork, w których różnica w wynikach między wygraną a przegraną będzie mniejsza niż 20 głosów bądź 0,5%, będą automatycznie poddane przeliczeniu. Przypominamy, że wybory na poziomie miejskim, w tym na burmistrza miasta Nowy Jork, odbędą się właśnie w tym roku.

New Jersey

Jedną z największych zmian w stanie w New Jersey, jakie przyniósł nowy rok, jest legalizacja marihuany. Niesamowite poparcie wobec zmiany w tym zakresie wyrazili mieszkańcy tego stanu w listopadowym referendum. Początkowo legalizacja ta będzie jednak bardziej formalnością, bo ustawodawcy przewidują, że marihuana w New Jersey dostępna będzie w punktach detalicznych dopiero w połowie roku. Gubernator zaproponował również poprawkę, która karałaby osoby posiadające bądź konsumujące marihuanę przed 21. rokiem życia.

Stan New Jersey zalegalizował od nowego roku marihuanę. Trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać, zanim będzie dostępna w punktach detalicznych. Fot. Archiwum WEM

Dla osób bez uregulowanego statusu imigracyjnego dobrą wiadomością jest możliwość wyrobienia prawa jazdy. New Jersey od 2021 roku dołączy do grona 13 stanów, w których legalny status imigracyjny nie jest wymagany do wyrobienia stanowego prawa jazdy. Jednak Departament Pojazdów Motoryzacyjnych (DMV) oświadczył z początkiem roku, że nie jest jeszcze gotowy, aby wydawać prawo jazdy nieudokumentowanym imigrantom, co miało rozpocząć się od 1 stycznia. Powołując się na trudności związane z pandemią, rzecznik DMV nie podał nowego terminu.

Pensylwania

Od 2 maja 2021 r. w Pensylwanii obowiązywać będą nowe przepisy na drogach. Osoby, które nie będą mogły zmienić pasa, by ominąć pojazd służb ratunkowych bądź samochód policyjny, będą musiały zwolnic do prędkości o 20 mil mniejszej niż obowiązkowa. Wykroczenia wiązać się będą z grzywnami oraz punktami karnymi. Nowe prawo ma na celu ochronę bezpieczeństwa służb ratunkowych, policji oraz innych osób i pojazdów niosących pomoc w nagłych wypadkach na drogach.

Ustawodawcy w Pensylwanii formalnie od nowego roku zezwolili na dostarczanie paczek przez autonomiczne bądź zdalnie sterowane pojazdy, takie jak drony. Przestrzeń powietrzna nad Pensylwanią może stać się dość ruchliwa, szczególnie w okresie poprzedzającym następne święta Bożego Narodzenia.

Od pierwszego stycznia w stanie Pensylwania licencje na zawarcie związku małżeńskiego wydawane będą tylko osobom, które ukończyły 18. rok życia. Dotychczas związek małżeński mogły zawrzeć osoby poniżej 16. roku życia – za zezwoleniem sądowym oraz osoby między 16. a 18. rokiem życia za zgodą rodziców. Zakochani nastolatkowie będą musieli więc dłużej poczekać na sformalizowanie związku. Nowe prawo ma na celu zapobieżenie przymusowym związkom.

Floryda

Osoby zarabiające minimalną stawkę stanową nie skorzystają wiele w pierwszej połowie nowego roku. Stawka od 1 stycznia wzrosła tylko o 9 centów, do $8.65 na godzinę. Osoby pracujące na napiwki, głównie kelnerzy czy barmani, zarabiać będą w nowym roku $5.63 na godzinę. Minimalna stawka ulegnie kolejnej zmianie od 1 września, od kiedy minimalna stawka wynosić będzie $10 na godzinę i rosnąć będzie systematycznie aż do $15 na godzinę – poziomu, jaki musi osiągnąć wg prawa do 2026 roku. Od nowego roku rządowi pracodawcy oraz ci, którzy korzystają z rządowych kontraktów, zobowiązani są do weryfikacji upoważnienia do pracy nowych pracowników za pomocą systemu E-Verify.

Od 1 stycznia wszedł w życie zakaz obstawiania odbywających się na żywo wyścigów psów. Zakaz poparło 69% głosujących w listopadowym referendum.

Kierowcy od nowego roku powinni przywiązywać szczególną uwagę do autobusów szkolnych. Kara za niezatrzymanie się przed autobusem szkolnym podwoiła się z nowym rokiem do $200, a wyprzedzenie autobusu po stronie, po której wysiadają pasażerowie, wynosić będzie $400. Autobusy szkolne posiadają sygnalizację, która informuje o zakazie wyprzedzania. Podwójne wykrocznie może grozić nawet utratą prawa jazdy na okres roku.

Darek Barcikowski

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -