Polskie Centrum Naukowe w Chicopee mieszczące się w zabytkowym, liczącym ponad 100 lat, budynku przy 33 South Street, to miejsce wyjątkowe – nie tylko ze względu na lokalizację, ale przede wszystkim na to, co w owym budynku się znajduje i jaką rolę to miejsce pełni.
Misją Polskiego Centrum jest zachowanie polskiego dziedzictwa materialnego w Ameryce, a cel ten realizowany jest nie tylko poprzez gromadzenie cennych dla Polonii eksponatów, ale również przez udostępnianie ich publiczności. A jest co udostępniać!
W zabytkowym budynku przy 33 South Street zgromadzone są setki bezcennych. W kilkunastu salach ekspozycyjnych zwiedzający mogą podziwiać zróżnicowane tematycznie wystawy, poczynając od tych prezentujących losy polskich emigrantów w Ameryce, przez galerie, w których znajdują się eksponaty polskiej sztuki ludowej i barwne stroje regionalne, po przedmioty pochodzące nawet sprzed kilkuset lat, z punktu widzenia historii wręcz bezcenne. W kolejnych salach można natrafić na takie „historyczne perełki” jak perfumy Modrzejewskiej z 1906 roku, husarska zbroja, replika prawej dłoni Jana Pawła II, zabytkowe tabakiery, książka kucharska zawierająca przepisy kuchni polsko-amerykańskiej z 1912 roku, wydania lokalnych gazet sprzed stu lat… i wiele, wiele innych. Przechodząc z sali do sali można odbyć naprawdę wyjątkową podróż w przeszłość i właśnie ku temu okazję miał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który odwiedził Polskie Centrum 11 listopada.
Po placówce konsula oprowadził prezydent Polskiego Centrum Ron Lech. Podczas wizyty obecnych było kilkanaście osób związanych z tym miejscem. Konsul był pod wrażeniem zarówno samego miejsca, jak i ilości oraz różnorodności zgromadzonych w nim zbiorów.
Polskie Centrum to jedyne tego rodzaju miejsce w całej Nowej Anglii, ale niestety, nawet Polonia często nie jest świadoma, jak wielki skarb ma tuż obok siebie. Być może wizyta konsula generalnego, będąca pierwszą w historii wizytą dyplomaty tej rangi, zaowocuje współpracą lub wsparciem przy realizacji projektów, które pozwolą lepiej wypromować Polskie Centrum i to, co sobą to miejsce reprezentuje.
Więcej informacji o Polskim Centrum można znaleźć na stronie: www.polishcenter.net.
JLS