piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyHistoria160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Trwało prawie dwa lata. Złożyło się na nie ponad tysiąc dwieście bitew i potyczek, ponad 200 tys. osób było bezpośrednio zaangażowanych w walki.

Artur Grottger „Bitwa” – grafika z cyklu Polonia 1863. Fot. Domena publiczna.

Powstańcy walczyli pod znakiem trójdzielnego herbu, na którym obok polskiego Orła i litewskiej Pogoni widniał wizerunek Michała Archanioła, symbolizującego Ruś (obejmującą tereny dzisiejszej Ukrainy i Białorusi). Przyświecało im hasło: Równość – Wolność – Niepodległość. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, aż wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

W całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Serię wydarzeń upamiętniających ten zryw narodowy zainauguruje 22 stycznia widowisko muzyczne w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wystawy przygotują Muzea Narodowe w Przemyślu, Białymstoku, Lublinie (Kraśnik), Ossolineum we Wrocławiu. Na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać ekspozycję „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863”. W polskich placówkach dyplomatycznych na świecie będzie można oglądać wystawę „Walka o wolność. Powstanie Styczniowe 1863-1863”, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.

Planowane są też konferencje i debaty poświęcone Powstaniu Styczniowemu, jego znaczeniu i dziedzictwu. Przygotowane zostały również liczne publikacje poświęcone temu wydarzeniu. Zostanie także opracowany internetowy spis mogił powstańców styczniowych.

Na portalu www.powstanie1863-64.pl umieszczony zostanie pakiet edukacyjny dla nauczycieli i uczniów zawierający scenariusze lekcji, wypisy ze źródeł, kolorowanki i quizy oraz artykuły historyczne, sylwetki bohaterów zrywu, a także wywiady, podcasty i audiobooki.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -