czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaDziałySylwetkiPatroni roku 2023: Paweł Edmund Strzelecki

Patroni roku 2023: Paweł Edmund Strzelecki

Paweł Edmund Strzelecki urodził się 20 lipca 1797 r. w Głuszynie, zmarł 6 października 1873 r. w Londynie. Był polskim podróżnikiem, geologiem, geografem, badaczem i odkrywcą.

Paweł Edmund Strzelecki jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych. Fot Wikimedia commons

Od dzieciństwa marzył o podróżach. Celem jego pierwszych wypraw, sfinansowanych prawdopodobnie spadkiem po zmarłych rodzicach, była zachodnia Europa: Austria, Czechy, Szwajcaria, Włochy i Dalmacja. We Włoszech poznał magnata Franciszka Sapiehę, który powierzył mu zarządzanie swoim wielkim majątkiem Bychowiec pod Mohylewem. Strzelecki wykonywał tę pracę ponoć znakomicie, zbierając w ten sposób kapitał na zamierzone podróże. Zmarły w 1829 roku książę Sapieha pozostawił podróżnikowi w spadku ogromną kwotę, która pozwoliła na sfinansowanie późniejszych wypraw.

„Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych” – podkreślili polscy posłowie w uchwale o ustanowieniu go Patronem Roku 2023. Jego podróż dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Najpierw badał tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku – nad jeziorem Ontario odkrył do dziś eksploatowane złoża rud miedzi. Kolejne badania prowadził w Ameryce Południowej: w Brazylii, Urugwaju i Chile. Kolejnymi eksplorowanymi przez Pawła Edmunda Strzeleckiego rejonami były Polinezja i Hawaje oraz Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Tam również dokonał wielu odkryć: badał Wielkie Góry Wododziałowe, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Mount Kościuszko, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland. Strzelecki odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy.

Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Ostatecznie osiadł w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych, angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -