wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaŻyczenia premiera z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Życzenia premiera z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty – przekazał w niedzielę w nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki.

Warszawa, 24.02.2020. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w związku z wirusem COVID-19, 24 bm. w siedzibie MSWiA w Warszawie. Szef rządu uczestniczył w odprawie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. (aldg) PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone w niedzielę, „przypadają w przeddzień majowej jutrzenki swobody” – święta Konstytucji 3 maja.

„Wspominanie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji jest wspaniałą okazją do podkreślenia poczucia wspólnoty, wspólnoty, której nie wyznaczają granice państwa, ale pamięć, tożsamość i solidarność z rodakami” – podkreślił premier.

Morawiecki wyraził przekonanie, że dla każdego z Polaków, gdziekolwiek żyją, majowe święta mają szczególny wymiar – budują i umacniają patriotyzm, rodzą troskę o byt państwa i przyszłość narodu. Premier przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który wskazywał, że wolności nie można posiadać ani zużywać, ale trzeba stale ją zdobywać i tworzyć.

„W tym wymiarze nie do przecenienia jest rola Polonii oraz Polaków poza granicami kraju. Odczuwam szczególną satysfakcję, że tegoroczne święto mogę uczcić w Wilnie – mieście szczególnie bliskim milionom polskich serc. To tu spotykam się ze wspaniałą polską społecznością” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że w trakcie tej wizyty będzie obecny na uroczystości podpisania aktu erekcyjnego rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

„Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty. Obyśmy jako Polacy mogli w pokoju i w szacunku, dokądkolwiek zaniosło nas nasze życiowe przeznaczenie, stale zdobywać i tworzyć wolność, o którą z determinacją oraz wyjątkową wizją zabiegali i walczyli nasi przodkowie” – powiedział.

Szef rządu rozpoczął w niedzielę rano wizytę na Litwie. Morawiecki omówi z litewską premier Ingridą Szimonyte m.in. sprawy związane z Unią Europejską, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -