niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaUSANowy JorkZwiązek zawodowy w Amazonie

Związek zawodowy w Amazonie

Piątek 1 kwietnia z pewnością zapisze się na kartach związkowej historii w USA. To właśnie w tym dniu pracownicy Amazona z zakładu przetwórczego na Staten Island w stanie Nowy Jork wygrali głosowanie – przy 2,654 głosach „za” i 2,131 „przeciw” – aby stworzyć pierwszą w historii jednostkę negocjacji zbiorowych w gigancie e-commerce. Przytłaczające zwycięstwo pozwoli ponad 8,000 pracowników zakładu dołączyć do Amazon Labor Union.

Chris Smalls jest przewodniczącym ruchu, który doprowadził do stworzenia pierwszego związku zawodowego pracowników Amazona w kraju. Fot. Wikipedia

ALU zostało powołane do życia w 2021 roku przez Chrisa Smallsa, pracownika Amazona na stanowisku asystenta procesu w magazynie. Mężczyzna został zwolniony w marcu 2020 roku za organizowanie protestów przeciwko wytycznym pracodawcy dotyczącym COVID-19.

Według National Labor Relations Board, aż 8,325 pracowników Amazona było uprawnionych do głosowania. Obie strony zakwestionowały 67 kart do głosowania, co ostatecznie nie przełożyło się na wynik. Zgodnie z przepisami NLRB, zarówno związek, jak i Amazon, mają czas na odwołanie się od ostatecznego wyniku. Przewidywania dotyczące wyniku głosowania zakładają, że zwycięstwo odbije się echem w całym kraju. Aktywiści związkowi od dawna walczyli o uzwiązkowienie pracowników Amazona, drugiego co do wielkości prywatnego pracodawcy w kraju.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -