środa, 1 maja, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaZnaj swoje serce. 6 pytań do kardiologa

Znaj swoje serce. 6 pytań do kardiologa

Słuchaj swojego ciała. To rada, którą usłyszysz od prawie każdego lekarza – zwłaszcza kardiologa, jeśli chodzi o sprawy serca.

Dr Cuomo jest kardiologiem w Instytucie Serca i Naczyń w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Jeśli masz jakiekolwiek objawy, które wskazują na problemy z sercem, nie ignoruj ich – mówi dr Jason Cuomo, kardiolog z Instytutu Serca i Naczyń w The Hospital of Central Connecticut.

Serce ma do wypełnienia trudne zadanie, jeśli chodzi o podtrzymywanie życia. Odpowiada za pompowanie krwi oraz dostarczanie tlenu i składników odżywczych do wszystkich narządów i tkanek w organizmie

Czym jest choroba serca?

Choroba serca to termin używany w odniesieniu do długiej listy schorzeń, które mogą wpływać na serce. Choroba wieńcowa (CAD) jest jedną z najczęstszych według dr. Cuomo. Nagromadzenie blaszki miażdżycowej może powodować zwężenie tętnic i ograniczenie przepływu krwi do serca.

Ból w klatce piersiowej jest klasyczną dolegliwością – twierdzi. – Ale wielu pacjentów z chorobą wieńcową nie doświadcza bólu, lecz raczej uczucia ucisku w klatce piersiowej i duszności, które ograniczają zdolność do wykonywania zwykłych czynności. Nieleczone problemy mogą prowadzić do zawału serca. Każdy, kto zauważy te objawy, powinien umówić się na wizytę u kardiologa, abyśmy mogli dowiedzieć się, co się dzieje – dodaje dr Cuomo.

Jakie są czynniki ryzyka chorób serca?

Wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i palenie tytoniu są uważane za czynniki ryzyka chorób serca. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) około 47 procent Amerykanów dotyczy co najmniej jeden z tych czynników ryzyka. Inne czynniki ryzyka obejmują choroby serca lub zawał serca w rodzinie, otyłość i cukrzycę.

Jaki rodzaj testów jest używany do diagnozowania problemów z sercem?

Pierwszym badaniem, które często wykonujemy, jest podstawowy test elektrokardiogramu (EKG) – informuje dr Cuomo. – To badanie znane jest też jako test wysiłkowy. Sprawdzamy, czy serce nie jest pozbawione krwi lub tlenu podczas ćwiczeń. Pacjentom, którzy nie mogą chodzić na bieżni, możemy podać lek naśladujący wysiłek fizyczny, w połączeniu z obrazowaniem serca przez USG. Daje nam to obraz wewnętrznego funkcjonowania serca, co może pomóc wskazać wszelkie zwężenia lub blokady, które mogą prowadzić do zawału serca – dodaje.

Czy chorobę serca można wyleczyć?

Według dr. Cuomo ważne jest wyczucie czasu. Im wcześniej zdiagnozowany zostanie problem, tym lepszy będzie wynik leczenia.

Możemy zorientować się po obecności płytki nazębnej, zanim choroba spowoduje problem i często możemy powstrzymać jej postęp za pomocą leków – twierdzi.

Jak można zminimalizować ryzyko chorób serca?

Rzucenie palenia jest ważne, ponieważ pomaga zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych – mówi dr Cuomo. – Niezwykle ważne są również ćwiczenia. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby dorośli ćwiczyli 150 minut tygodniowo – podkreśla.

Jakie są objawy zawału serca?

Objawy będą się różnić u mężczyzn i kobiet, i ważne jest, aby je rozpoznać. Mężczyźni mogą odczuwać ucisk w klatce piersiowej, ból szczęki, szyi lub pleców, nudności lub duszność. Kobiety mogą również odczuwać te objawy, ale dodatkowe objawy dla kobiet to: niestrawność, skrajne zmęczenie, omdlenia, ból w dolnej części klatki piersiowej lub górnej części brzucha.


Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź hartfordhealthcare.org/heart lub zadzwoń pod numer 860.224.5694.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -