czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyPoradyZmora „robocalls”

Zmora „robocalls”

W przeszłości każdy z nas po prostu odbierał telefon, wiedząc, że dzwoni ktoś, kogo znamy. Teraz jest znacznie bardziej prawdopodobne, że „dzwoniący” jest wcześniej nagraną wiadomością próbującą coś sprzedać lub, co gorsza, próbującą ukraść twoje dane osobowe.

Fot. Archiwum WEM

Dziś dźwięk telefonu budzi irytację, a nie radość z komunikowania się z bliskimi i przyjaciółmi.

Co można zrobić? Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że niestety oszuści mają pod ręką niezliczone zasoby technologiczne, aby nas wykorzystać, oraz ogromny dostęp do numerów telefonów stale kupowanych i sprzedawanych. Możemy podjąć środki ostrożności, ale tylko dostawcy usług telefonicznych mają prawo powstrzymać ich przed naruszaniem naszej prywatności i próbą kradzieży naszych danych. Wielu dostawców usług pracuje nad rozwiązaniami, ale międzynarodowi oszuści stale zmieniają taktykę.

Jeśli ktoś dzwoni do ni stąd, ni zowąd i prosi o przekazanie danych osobowych, przelanie pieniędzy lub zapłatę kartą podarunkową, jest to oszustwo. To zawsze oszustwo. Rozłącz się natychmiast. Jeśli mówią, że dzwonią z IRS lub Social Security lub oferują specjalną gwarancję, są oszustami. Rozłącz się.

Ogólnokrajowy rejestr National Do Not Call Registry istnieje od 18 lat i zapisało się do niego już ponad 244 miliony ludzi. Rejestr został zaprojektowany w celu powstrzymania połączeń sprzedażowych od legalnych firm. Oszuści jednak nie dbają o to, czy jesteś w Rejestrze. FTC nie blokuje i nie może blokować połączeń. Mimo że rejestr nie może zatrzymać wszystkich niechcianych połączeń, które otrzymujesz, bycie w rejestrze może zmniejszyć liczbę otrzymywanych połączeń i ułatwić wykrycie oszustów.

Istnieją dwa rodzaje nielegalnych połączeń – połączenia automatyczne, które są wstępnie nagrane, oraz połączenia na żywo. Zdecydowana większość zgłoszonych połączeń to tzw. „robocalls” – 68%.

Kilka rodzajów połączeń automatycznych zgodnie z zasadami FTC jest dozwolonych bez zgody odbiorcy. Poniżej znajduje się kilka przykładów.

  • Wiadomości o charakterze czysto informacyjnym, takie jak komunikat o odwołaniu lotu, przypomnienie o spotkaniu, apteka przypominająca o leku do odbioru lub komunikat o opóźnionym otwarciu szkoły lub firmy.
  • Wezwania windykacyjne. Firma, która skontaktuje się z tobą w celu odebrania długu, może użyć „robocalls”, aby się skontaktować. Ale jeśli próbują sprzedać ci usługi, aby obniżyć zadłużenie, najprawdopodobniej jest to oszustwo.
  • Komunikaty polityczne.
  • Wiadomości od organizacji charytatywnych. Legalne organizacje charytatywne mogą wykonywać te połączenia samodzielnie, ale jeśli organizacja charytatywna zatrudnia kogoś do wykonania „robocalls”, połączenie to jest nielegalne. Należy dołączyć komunikat z opcją zatrzymania tych połączeń.

Istnieją sposoby, aby się chronić przed niechcianymi połączeniami – oznaczanie numerów i blokowanie połączeń. Wybrana opcja blokowania połączeń lub niechcianych numerów zależy od tego, czy odbierasz połączenia przez telefon komórkowy, tradycyjny telefon stacjonarny czy domowy, który wykonuje połączenia przez internet (VoIP).

Oznaczanie połączeń powoduje wyświetlenie komunikatu „spam” lub „prawdopodobne oszustwo” na ekranie telefonu w przypadku połączeń przychodzących. Możesz łatwo znaleźć aplikacje online, które umożliwiają takie coś.

Blokowanie połączeń to technologia lub urządzenie, które może zatrzymać wiele niechcianych połączeń, zanim dotrą do ciebie. Pamiętaj jednak, że usługi lub aplikacje blokujące połączenia mogą blokować niektóre legalne połączenia.

Warto sprawdzić aplikacje wymienione na www.ctia.org – witrynie dla amerykańskiej branży komunikacji bezprzewodowej.

Te aplikacje mogą umożliwiać:

  • blokowanie połączenia na podstawie położenia geograficznego lub numeru kierunkowego;
  • tworzenie list blokowanych numerów;
  • wysyłanie wcześniej napisanej wiadomości tekstowej do dzwoniącego.

Niektóre aplikacje uzyskują dostęp do listy kontaktów. Polityka prywatności aplikacji powinna wyjaśniać, w jaki sposób pobiera i wykorzystuje twoje informacje. Upewnij się, że to przeczytałeś.

Sprawdź też, co oferuje twój operator telefoniczny, przeglądając jego stronę internetową lub dzwoniąc do działu obsługi klienta. Mogą istnieć usługi, które są bezpłatne lub są dostarczane w ramach twojego planu.

Większość telefonów komórkowych ma ustawienia, które pozwalają blokować połączenia z określonych numerów, chociaż może istnieć limit liczby numerów, które można zablokować.

VoIP oznacza Voice over Internet Protocol i oznacza po prostu, że telefon wykonuje połączenia przez internet. Jeśli korzystasz z usługi telefonicznej za pośrednictwem kablówki lub korzystasz z pakietu telefonicznego/internetowego/telewizyjnego, prawdopodobnie masz usługę VoIP.

Niektóre usługi internetowe i aplikacje telefoniczne wymagają, aby wszystkie połączenia były przekierowywane za pośrednictwem ich usługi, gdzie są natychmiast analizowane.

Jeśli korzystasz z tradycyjnego telefonu stacjonarnego, który nie korzysta z internetu (VoIP), możesz kupić i zainstalować system blokujący połączenia, który zwykle jest małym pudełkiem, które podłączasz do telefonu. Porozmawiaj ze swoim operatorem telefonicznym, aby znaleźć najlepszą opcję. Aby uzyskać więcej informacji na temat aplikacji blokujących połączenia, odwiedź stronę: https://www.fcc.gov/call-blocking.

Blokowanie połączeń może pomóc, ale niektóre „robocalls” mogą nadal przechodzić. Jeśli otrzymasz nielegalne połączenie, rozłącz się i nie naciskaj tego numeru, bo może to prowadzić do większej liczby „robocalls”.

Telefony komórkowe są częścią naszego życia, podobnie jak – niestety – „robocalls”, ale możesz podjąć środki ostrożności, aby zmniejszyć liczbę połączeń.

Zawsze zgłaszaj niechciane i nielegalne połączenia! FTC pobiera zgłaszane numery telefonów i publikuje je każdego dnia roboczego, aby pomóc operatorom telekomunikacyjnym i innym partnerom branżowym, którzy pracują nad rozwiązaniami do blokowania i oznaczania połączeń.

Jeśli straciłeś pieniądze na rzecz oszusta, zgłoś się na www.ReportFraud.ftc.gov i dowiedz się więcej na stronie www.ftc.gov/robocalls and www.DoNotCall.gov.

I jak zawsze – przekaż te informacje przyjaciołom i rodzinie!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -