czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaZdrowie i UrodaCOVID, Omicron i święta: co musisz wiedzieć?

COVID, Omicron i święta: co musisz wiedzieć?

Wraz ze wzrostem liczby przypadków zachorowań na COVID w Connecticut i w całym kraju wszystkie oczy zwrócone są na wysoce zmutowany wariant koronawirusa – Omicron, aby zobaczyć, jaki wpływ będzie miał na trwającą pandemię. Wariant Omicron został do tej pory wykryty w wielu stanach, w tym w Connecticut.

Dr Virginia Bieluch jest szefową oddziału chorób zakaźnych w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Uważnie obserwujemy sytuację – mówi Virginia Bieluch, MD, szefowa oddziału chorób zakaźnych w Hospital of Central Connecticut.

Co ze spotkaniami świątecznymi?

W związku z pandemią COVID-19 niektóre osoby zastanawiają się, jak powinni spędzić okres świąteczny. W zeszłym miesiącu dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, powiedział, że ludzie mogą czuć się bezpieczni, ciesząc się świątecznymi spotkaniami z rodziną i bliskimi przyjaciółmi, jeśli wszyscy obecni są w pełni zaszczepieni.

Myślę, że pełne zaszczepienie jest naprawdę kluczowe – twierdzi dr Bieluch. – Poszłabym o krok dalej i poleciła ludziom dawkę przypominającą, jeśli kwalifikują się, a jeszcze tego nie zrobili. Zapewni to dodatkową ochronę. Wiemy, że szczepionki zapobiegają poważnym chorobom, hospitalizacjom i śmierci. Zdecydowana większość hospitalizowanych pacjentów jest nieszczepiona – wyjaśnia Bieluch. – Zaszczepieni pacjenci mogą nadal zachorować na COVID-19, ale zwykle przechodzą zakażenie łagodniej – dodaje.

Czy podróże w okresie świątecznym są bezpieczne?

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że nie trzeba rezygnować całkiem z wyjazdów, ale radzą przemyśleć, czy warto. Planując podróż należy też sprawdzić poziomy transmisji wirusa w miejscu docelowym. Stany Zjednoczone mają nowe ograniczenia w podróżowaniu, które wymagają, aby każdy wjeżdżający do kraju pokazał ujemny test na COVID wykonany w ciągu jednego dnia od lotu. Każdy, kto opuszcza kraj, w tym dzieci wieku od 2 lat, musi przed wyjazdem wykazać się ujemnym testem na COVID, niezależnie od statusu szczepienia. Każdy – do 18 marca 2022 r. – musi nosić maseczkę na lotnisku, w samolocie i innych formach transportu publicznego.

Czy nadal trzeba nosić maseczkę?

Jeśli ktoś nie jest zaszczepiony, zdecydowanie powinien nosić maseczkę. Osoby zaszczepione, ale z większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby ze względu na wiek lub swój stan zdrowia również. CDC nadal zaleca noszenie maseczek w miejscach publicznych w pomieszczeniach zamkniętych na obszarach takich jak Connecticut, czyli ze znaczną lub wysoką transmisją wirusa w społeczności.

Aby wyjść z tej pandemii, musimy nadal spowalniać rozprzestrzenianie się wirusa. Noszenie maseczek podczas dużych, wewnętrznych zgromadzeń i szczepienie się to najlepsze mechanizmy obronne, jakie mamy przed tym wirusem. Dopóki nie dowiemy się więcej o wariancie Omicron, powiedziałabym ludziom, aby byli bardziej świadomi wysoce przemieszczalnego wariantu Delta, który pozostaje dominującym szczepem COVID-19 – podsumowuje dr Bieluch.

Dr Virginia Bieluch


Aby uzyskać więcej informacji na temat szczepionki COVID-19, kwalifikowalności i tego, gdzie można dostać szczepionkę lub dawkę przypominającą, odwiedź www.hartfordhealthcare.org/vaccine lub zadzwoń do Centrum Opieki Społecznej Hartford HealthCare od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 am do 4:00 pm pod numer 860.972.8100.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułZmora „robocalls”
Następny artykułPrawo na Florydzie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -