Strona głównaDziałySport„Złote kolce” przyznane!

„Złote kolce” przyznane!

28 października podczas gali odbywającej się na Stadionie Śląskim ogłoszono laureatów najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce – „Złotych Kolców” – przyznawanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy.

„Złote kolce” wręczono podczas eleganckiej gali, która odbyła się 28 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Fot. PZLA

Złote Kolce to doroczny ranking polskich lekkoatletów przygotowywany od 1970 r. Zawodnicy otrzymują punkty za zajmowane miejsca w najważniejszych zawodach. Dodatkowe punkty zyskują za pobicie rekordów świata, Europy i Polski, a także za wysokie pozycje na listach najlepszych wyników w sezonie.

Najlepszymi lekkoatletami 2022 roku zostali ogłoszeni Katarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek. Katarzyna Zdziebło została w tym roku wicemistrzynią świata w chodzie na 20 i 35 km oraz wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy, natomiast Paweł Fajdek piąty raz w karierze został mistrzem świata w rzucie młotem. Na drugiej pozycji zostali sklasyfikowani wieloboistka Adrianna Sułek i młociarz Wojciech Nowicki. Trzecie miejsce zajęli płotkarze: Pia Skrzyszowska i Damian Czykier.

Podczas gali nagrodzono też zawodników, którzy pobili w tym roku rekordy Polski, czyli Ewę Swobodę, Justynę Święty-Ersetic, Adriannę Sułek, Damiana Czykiera i Katarzynę Zdziebło oraz sprinterki i sprinterów, którzy podczas mistrzostw Europy w Monachium ustanowili rekordy kraju w sztafecie 4×100 m.

Trenerem roku został Jacek Wosiek – szkoleniowiec Aleksandry Lisowskiej, mistrzyni Europy w maratonie. Odkryciem roku ogłoszono Ewę Różańską – wicemistrzynię kontynentu w rzucie młotem. Tytuł najlepszego paralekkoatlety roku przyznano Renacie Śliwińskiej, specjalizującej się w konkurencjach rzutowych (młotem, dyskiem i oszczepem).

Statuetkę za całokształt kariery wręczono biegaczom średniodystansowym: Adamowi Kszczotowi i Marcinowi Lewandowskiemu, sprinterowi Łukaszowi Krawczukowi, a także trójskoczkowi Karolowi Hoffmanowi.

Imprezą roku wybrano Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie, który po raz pierwszy zaliczano do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi.