piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałySportNiesamowity wyczyn Andrzeja Piotrowskiego – ponad 300 km w 24 godziny

Niesamowity wyczyn Andrzeja Piotrowskiego – ponad 300 km w 24 godziny

Andrzej Piotrowski to polski lekkoatleta wyczynowy, uprawiający biegi długodystansowe. Podczas mistrzostw Europy w biegu na 24h, które odbyły się pod koniec września w Weronie, pokonał dystans 301.859 km, zapisując się w historii jako pierwszy Polak i trzeci człowiek, który przekroczył granicę 300 km. Co ciekawe, ten fenomenalny wynik nie dał mu złotego medalu – musiał zadowolić się srebrnym krążkiem, gdyż jeszcze więcej (319.6 km) przebiegł litewski ultramaratończyk Aleksandr Sorokin.

Andrzej Piotrowski został pierwszym Polakiem i trzecią osobą na świecie, która pokonała dystans ponad 300 km w 24 godziny. Fot. Facebook

Piotrowski miał jednak okazję założyć na szyję również medal w kolorze złota, które zdobyli Polacy w rywalizacji drużynowej. Doskonały wynik Piotrowskiego znacznie się przyczynił do tego sukcesu.

Co ciekawe, obecnie 39-letni Andrzej Piotrowski zaczął swoją aktywność sportową dopiero sześć lat temu. Od tego czasu został multimedalistą mistrzostw Polski, medalistą mistrzostw Europy i rekordzistą Polski w biegu 12- i 24-godzinnym. Na co dzień Piotrowski godzi sportową pasję z pracą jako programista w firmie outsourcingowej. Trzy tygodnie przed mistrzostwami Europy w biegu 24-godzinnym – który jest najdłuższym dystansem, na jakim są rozgrywane imprezy mistrzowskie w lekkoatletyce – wystąpił w mistrzostwach świata w Berlinie w biegu na 100 km, w którym zajął jedenaste miejsce indywidualnie.