poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaDziałySportXX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

XX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

Jubileuszowe XX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się w Pułtusku w dniach 19-24 września bieżącego roku. W tym roku wspólnie z igrzyskami odbędzie się także XXVI Polonijny Światowy Sejmik Olimpijski.

Za organizację igrzysk odpowiada Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, natomiast partnerem jest Polski Komitet Olimpijski (PKOl) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów. Patronat honorowy nad igrzyskami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, powrócił do idei organizowania igrzysk i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Co roku w letnich oraz zimowych Światowych Igrzyskach Polonijnych uczestniczą sportowcy z polonijnych klubów sportowych, przedstawiciele środowisk polonijnych z całego świata.

Oprócz rywalizacji sportowej program igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych: spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo-historyczne.

Więcej informacji na temat igrzysk oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na portalu: http://wspolnotapolska.org.pl/igrzyskaletnie/2021/.

WEM

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -