wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWyjątkowy koncert w polskim konsulacie na Manhattanie

Wyjątkowy koncert w polskim konsulacie na Manhattanie

Każdy słyszał o Fryderyku Chopinie, Stanisławie Moniuszko czy Henryku Wieniawskim. Jednak o wiele mniej znana jest twórczość polskich kompozytorek. Szansą, by zmienić ten stan rzeczy, był koncert, który odbył się w poniedziałek, 6 marca, w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele Polonii z kilku stanów oraz legenda polskiej piosenki Stan Borys (trzeci od lewej)

Koncert wpisywał się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet, a repertuar został dobrany tak, by w ciekawy sposób zaprezentować muzyczny dorobek czterech polskich kompozytorek. Dwa wybitni pianiści z Polski: Piotr Różański i Grzegorz Mania zagrali na cztery ręce, wykonując kolejno utwory Katarzyny Kwiecień-Długosz, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Hanny Kulenty i Anny Ignatowicz-Glińskiej.

Od lewej: Piotr Różański, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Grzegorz Mania
Koncert był okazją do spotkania się kobiet zaangażowanych w życie społeczne i polonijne

Koncertowi w roli gospodarza przysłuchiwał się konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. W wydarzeniu wzięły udział również zasłużone dla Polonii kobiety ze Wschodniego Wybrzeża USA, m.in. sybiraczka i naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Helena Knapczyk, Maria Bielski reprezentująca polskie harcerstwo czy Jadwiga Kopala – Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021.

WEM
Fot. facebook – M. Bielski, J. Kopala


Piotr Różański studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2019 – stopień doktora habilitowanego sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, równolegle prowadząc klasę fortepianu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie.

Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych i kameralnych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in. XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Koncertował w Polsce i wielu innych krajach europejskich.

W jego dorobku fonograficznym znajduje się kilka płyt CD, m.in. album Schumann Prokofiew (nagrany w 2012 roku wraz ze skrzypaczką Marią Sławek), album Mieczysław Weinberg: Sonatas for violin and piano (nagrany w 2014 roku również z Marią Sławek), a także album Polska na 4 ręce (nagrany w 2019 roku w duecie z pianistą Grzegorzem Manią).

* * *

Grzegorz Mania ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Krakowie, równocześnie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia prawnicze. Ukończył również z wyróżnieniem studia pianistyczne w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Martina Rosco’e, prof. Charles’a Owen’a oraz prof. Caroline Palmer.

Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą, koncertując m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Zielonogórskiej, NOSPR, St. Martin in the Fields w Londynie, a także w Operze oraz Konserwatorium Muzycznym w Hanoi (Wietnam).

Obecnie pracuje jako nauczyciel fortepianu i akompaniator oraz jako radca prawny. Jest współzałożycielem oraz prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W 2018 r. został wyróżniony nagrodą Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -