sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceJagiellonian Law Society i Fundacja Kościuszkowska zapraszają na webinar poświęcony idei Raphaela...

Jagiellonian Law Society i Fundacja Kościuszkowska zapraszają na webinar poświęcony idei Raphaela Lemkina i pojęciu „ludobójstwa”

Jagiellońskie Towarzystwo Prawnicze – Jagiellonian Law Society zaprasza na seminarium internetowe poświęcone Raphaelowi Lemkinowi, ludobójstwu i współczesnemu światu, które poprowadzi ambasador Stephen J. Rapp. Udział w wydarzeniu wezmą także wybitni międzynarodowi wykładowcy.

Raphael Lemkin był Polakiem pochodzenia żydowskiego, który zdefiniował zbrodnię ludobójstwa. Fot. wikimedia commons

Rafał (Raphael) Lemkin był polskim żydowskim prawnikiem najbardziej znanym z ukucia terminu „ludobójstwo”, a zarazem kluczową osobą stojącą za Konwencją ONZ o ludobójstwie. Za tę pracę był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 50. rocznicę wejścia w życie Konwencji, Lemkin został uhonorowany przez Sekretarza Generalnego ONZ za bycie inspirującym wzorem moralnego zaangażowania.

Nadchodzące seminarium jest drugą częścią serii webinarów omawiających zbrodnię ludobójstwa i możliwość zastosowania tego pojęcia do bieżących wydarzeń w Ukrainie i poza nią. W trakcie wykładu poruszone zostaną kwestie dotyczące idei Lemkina – m.in. tego, czy są pomocne w ujawnianiu masowych mordów i innych przestępstw, których celem jest eliminacja lub wymazywanie całych grup ludzi. Podjęty zostanie również temat prawdopodobieństwa skutecznego ścigania okrucieństw popełnionych w Ukrainie i ich kwalifikacji – przez sądy międzynarodowe, krajowe lub specjalne trybunały – jako „zbrodni wojennych”, „zbrodni przeciwko ludzkości” czy „zbrodni agresji”.

Webinar organizowany jest przez Jagiellońskie Towarzystwo Prawnicze we współpracy z Fundacją Kościuszkowską i współfinansowany przez wiele organizacji. Jest darmowy i otwarty dla wszystkich, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Webinar odbędzie się 14 marca 2023 roku, o godzinie 12:00 czasu wschodniego (USA i Kanada). Rejestrować można się na stronie:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_BVyPVxarQCakt0cGEVBVCQ.

AM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -