czwartek, 18 kwietnia, 2024

20-lecie Instytutu Piast

Założony w 2003 roku w stanie Michigan Instytut Piast jest uznanym w kraju ośrodkiem badawczym non-profit skupiającym się na sprawach polskich i polonijnych. Historia nazwanego na cześć pierwszej polskiej dynastii instytutu rozpoczęła się w Detroit, jednak w 2005 r. siedzibę Instytutu przeniesiono do Hamtramck.

Fot. Archiwum Instytutu Piast

Instytut Piast organizuje konferencje, seminaria, opracowuje publikacje, programy publiczne, prowadzi wykłady i przygotowuje wystawy, które dostarczają informacji o Polsce, Polakach i Polonii amerykańskiej. W tym roku instytucja ta obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

W przeciągu dwóch dekad istnienia przedsięwzięcie zainicjowane przez śp. Dr. Thaddeusa C. Radziłowskiego i Virginię Skrzyniarz rozwinęło swoją działalność. W 2006 roku Instytut został wyznaczony jako oficjalne Centrum Informacji Spisu Powszechnego (CIC) przez U.S. Census Bureau. Instytut sponsoruje coroczne wydarzenia, które celebrują bogatą historię Polonii amerykańskiej i polskiej oraz zachęcają do zdrowego stylu życia zarówno młodzieży, jak i całej społeczności. W 2022 r. pod egidą Instytutu wydano w formie publikacji książkowej pt. „Polish Americans Today” wyniki ogólnokrajowej ankiety, które w przekrojowy sposób pokazują, jaka jest obecnie amerykańska Polonia oraz jak się zmieniła w ciągu ostatnich 10 lat.

W ciągu najbliższych miesięcy Instytut Piast będzie gospodarzem kilku wydarzeń wpisujących się w obchody 20-lecia istnienia.

Więcej informacji na temat Instytutu i jego działalności oraz planowanych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: www.piastinstitute.org

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -