sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaWiosenna pielęgnacja, czyli jak zadbać o skórę po zimie

Wiosenna pielęgnacja, czyli jak zadbać o skórę po zimie

Ciepłe promyki słońca muskają nam twarz, co jest bardzo miłe, ale zarazem to samo słońce niczym lampa po mroku ujawnia każdy szczegół i tu rodzi się lekka obawa… Cera po zimnych miesiącach wydaje się nieco ziemista, szorstka, mało elastyczna. Jak przywrócić jej promienność i aksamitność? Co zrobić, by reszta ciała też odzyskała dobry wygląd, tak samo jak włosy wymęczone czapką?

Wiosna to dobry czas, aby zadbać o często przesuszoną lub podrażnioną po zimie skórę i przygotować ją na lato. Fot. Archiwum WEM

Nie ma czasu ani potrzeby narzekać przed lustrem, pora na wiosenne „porządki”. Najlepiej działać na kilku płaszczyznach, by efekt był skuteczniejszy: wzmożona pielęgnacja, zdrowsza dieta (więcej mineralnej, warzyw, owoców, ryb i kasz), dotlenianie i wysypianie. Kto pali, może śmiało dodać do tych wytycznych walkę z nałogiem, bo papierosy „spalają” nie tylko zdrowie, ale i urodę. 

Zmiana warty

Jeśli chodzi o pielęgnację, na pewno przyda się remanent w kosmetyczce – czas na stosowanie kremów z filtrem UV, mocno nawilżających i rozświetlających skórę. Warto postawić na skuteczne i zarazem delikatne oczyszczanie. Godne polecenia – zwłaszcza dla dojrzalszych osób – są skoncentrowane kosmetyki, które wspomogą regenerację. Mogą to być produkty z peptydami, których zadaniem jest pobudzenie w skórze produkcji włókien kolagenowych, a więc przywrócenie jej odpowiedniej jędrności i elastyczności.

Pozimowym problemem skóry jest często przesuszenie i to nie tylko na skutek wietrznej pogody. Silniej wysusza powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami czy klimatyzowanych. Jeżeli skóra piecze, czerwieni się, to świadczy, że brak jej wody i substancji tłuszczowych – lipidów. Pomocne są kremy bogate w substancje nawilżające – ceramidy, witaminę E, oleje mineralne i roślinne, kwas hialuronowy czy glicerynę. Bardzo przydatne są też substancje, które wzmacniają zdolność obronną skóry, koją i niwelują zaczerwienienia: D-pantenol, wyciąg z rumianku i z aloesu, miłorzębu japońskiego, bratka polnego czy krwawnika.

Używając niedrogich składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni, można przygotować prawdziwe domowe Spa. Fot. Archiwum WEM

Domowy salon urody

Niezależnie od dobrodziejstw gotowych kosmetyków dużo pożytku mogą dać samodzielne domowe zabiegi z naturalnych produktów: peelingi, maski, maseczki.

Owsiany peeling na twarz

Czubatą łyżkę płatków owsianych zmieszaj z łyżeczką jogurtu naturalnego, połową łyżeczki kurkumy i połową łyżeczki soku z cytryny. Powstałą z wymieszania składników pastę nałóż na twarz i szyję, przez kilka minut wmasowując ją okrężnymi ruchami w skórę. Pozostaw peeling na twarzy jeszcze na 5 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Scrab kawowy do ciała

Przygotuj pół filiżanki fusów z kawy (całkowicie wyschniętych), szklankę drobnego białego cukru lub soli, ćwierć szklanki oleju (ze słodkich migdałów, jojoba lub inny olej). Można też dodać łyżeczkę cynamonu. Połącz w słoiku składniki, reguluj proporcje, by uzyskać pożądaną konsystencję peelingu. To porcja na kilka razy, więc przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Peeling wcieraj okrężnymi ruchami w ciało, najlepiej przed prysznicem w łazience, bo brudzi, więc resztki trzeba dobrze spłukać.

Maseczka na koloryt i jędrność

Potrzebna będzie 1 marchewka, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, opcjonalnie kilka kropel soku z cytryny. Marchewkę zmiel w blenderze lub malakserze, można również zetrzeć ją na tarce o małych oczkach. Do marchewki dodaj oliwę, miód oraz sok z cytryny. Mieszankę nałóż na oczyszczoną twarz na 15 minut. Potem papkę zmyj, tonizuj skórę i nakładaj właściwy do swojej cery krem.

Maska drożdżowa na włosy

Drożdże to źródło biotyny, witamin z grupy B, cynku, selenu, miedzi, potasu, wapnia, chromu i fosforu. Wzmacniają włosy, ukorzeniają cebulki, zapobiegają wypadaniu, przyspieszają wzrost włosów. Można więc śmiało spróbować domowej roboty maski. Potrzeba na nią pół kostki drożdży spożywczych, 1 łyżkę stołową jogurtu naturalnego, kefiru lub ciepłego mleka, małą łyżeczkę naturalnego miodu. Składniki połącz, by uzyskać jednolitą konsystencję. Maskę nałóż na włosy i skórę głowy. Połącz to z masażem, który pobudza mikrokrążenie. Owiń włosy ręcznikiem, folią lub czepkiem i zostaw na około godzinę. Po minionym czasie umyj głowę.

Profesjonalne starania

Wielu z nas nie wystarczą domowe sposoby dbania o skórę. Fachowa pomoc dużo znaczy. Jednak nie wszystkie zdobycze kosmetologii są dobre na każdy sezon. Na wiosnę trzeba rezygnować z zabiegów zarówno laserowych, jak i tych na bazie kwasów, aby słońce nie podrażniło skóry. Natomiast dobrze spisują się zabiegi takie jak: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja czy oczyszczanie manualne. Strategię działań należy ustalać indywidualnie. Regularność starań na pewno zaowocuje.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -