piątek, 19 kwietnia, 2024

Rak okrężnicy

Jeśli uważasz, że rak okrężnicy nie dotyka ludzi w młodym wieku, to się mylisz. Badania wykazały, że wskaźnik zachorowalności na raka okrężnicy u osób w wieku poniżej 50 lat podwoił się od 1990 roku. W rzeczywistości American Cancer Society twierdzi, że rak okrężnicy, określany również jako rak jelita grubego, jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Dr Christine M. Bartus jest chirurgiem jelita grubego w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

To właśnie te dane sprawiły, że zmieniły się wytyczne dotyczące badań przesiewowych – mówi dr Christine M. Bartus, chirurg jelita grubego w The Hospital of Central Connecticut.

Jakie są zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego?

W 2021 r. amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych obniżyła wiek osób o średnim ryzyku raka okrężnicy z 50 do 45 lat. Istnieją jednak okoliczności, w których nawet osoby młodsze mogą potrzebować kolonoskopii.

Chociaż 45 lat to wiek, w którym każdy powinien zacząć się testować, osobom z rodzinną historią raka okrężnicy lub tym, które doświadczają objawów, można zalecić wcześniejszą kolonoskopię – mówi dr Bartus.

Dlaczego raka okrężnicy diagnozuje się u coraz młodszych ludzi?

W większości przypadków nie możemy wskazać jednej rzeczy, która zwiększa ryzyko u danego pacjenta – mówi dr Bartus. – Z pewnością w skali populacji widzimy, że czynniki takie jak zła dieta, otyłość, palenie tytoniu i picie alkoholu, genetyka i czynniki środowiskowe mogą odgrywać pewną rolę – dodaje.  

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Według dr Bartus objawy raka jelita grubego mogą być subtelne. Każdy z poniższych objawów powinien skłonić do wizyty u lekarza:

  • krwawienie z odbytu
  • ból brzucha/odbytnicy
  • objawy jelitowe, takie jak zaparcia lub biegunka
  • nagła utrata wagi
  • osłabienie lub zmęczenie

Czy raka jelita grubego można leczyć?

Rak okrężnicy jest bardzo uleczalny – zapewnia dr Bartus. – Zabiegi chirurgiczne i chemioterapia poprawiły wskaźniki przeżywalności wśród pacjentów. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowotworów szansa na przeżycie ulega drastycznej poprawie, gdy choroba zostanie wykryta wcześnie – podkreśla dr Bartus.


Chcesz zarezerwować kolonoskopię? Umów się już dziś, odwiedzając hartfordhealthcare.org/colonoscopy lub dzwoniąc pod numer 877.649.3301.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -