piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaW drugi weekend lutego wszystkie polonijne drogi prowadzą do… Miami!

W drugi weekend lutego wszystkie polonijne drogi prowadzą do… Miami!

Reprezentanci amerykańskiej Polonii i polonijnych organizacji, dyplomaci, liderzy polskiego biznesu i polityki oraz przedstawiciele świata sztuki i nauki licznie przybyli na Florydę. To właśnie ich obecność sprawia, że w drugi weekend lutego to właśnie Miami jest polonijną stolicą świata, a wszystko to za sprawą dwóch wydarzeń: kolejnej edycji Kongresu 60 Milionów – wydarzenia mającego na celu integrację polskich i polonijnych środowisk biznesowych – oraz Międzynarodowego Balu Polonaise organizowanego przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami.

Współzałożyciele Kongresu 60 Milionów: Kamil Szymański, Grzegorz Fryc i Zbigniew Klonowski z Lady Blanką Rosenstiel podczas Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami 12 lutego 2022 r. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Spotkanie ludzi sukcesu

Kongres służy nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy polskimi, polonijnymi oraz międzynarodowymi przedsiębiorcami w krajach, w których się odbywa. Przyjęta nazwa – Kongres 60 Milionów – odwołuje się do szacunkowej liczby Polek i Polaków rozsianych po całym globie: ok. 40 milionów mieszkających w Polsce i 20 milionów za granicą. Idea kongresu narodziła się na linii Rzeszów-Nowy Jork w głowach trzech osób: Kamila Szymańskiego, Zbigniewa Klonowskiego oraz Grzegorza Fryca i urosła do rangi Kongresu jako cyklicznego forum tworzącego pole do współpracy i działań biznesowych osób czujących więź z Polską. Po raz pierwszy kongres odbył się w Miami w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu zorganizowano kilkanaście jego edycji, m.in. w Londynie, Rzeszowie, Berlinie, Nowym Jorku i Buffalo.

Kolejne edycje kongresów słyną z imponującego grona prelegentów oraz szerokiego przekroju tematów, które omawiane są podczas podzielonych wg zakresu paneli dyskusyjnych. Wygląda na to, że edycja Miami 2023 odbywająca się w dniach 9-11 lutego również nie zawiedzie oczekiwań.

Wśród prelegentów są m.in. ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Andrew J. Futey – przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Kongresowego Ameryki (UCCA) i wiceprezes Światowego Kongresu Ukraińskiego (UWC), prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank J. Spula, wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, były amerykański senator José R. Nadal Power, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, zastępca prezydenta Rzeszowa Dariusz Urbanik oraz liczni biznesmeni czy osoby związane z mediami, np. prezenter Filip Chajzer.

To jest kongres ludzi sukcesu. Jeżeli ktoś tu przyjechał, to znaczy, że ma poczucie własnego sukcesu i chce się nim dzielić. Dobrze widzieć, że Polacy na świecie są ludźmi sukcesu – tymi słowami podsumował zeszłoroczną edycję Kongresu 60 w Miami polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski. Odzwierciedla to misję kongresu, którą jest stworzenie platformy spotkań do wymiany pomysłów, inicjowania dyskusji i oferowania rozwiązań, które doprowadzą do dalszego rozwoju relacji biznesowych i politycznych zgodnie z trendami XXI wieku.

Więcej informacji na temat Kongresu 60 Milionów można znaleźć na stronie www.60mln.pl.

Jubileuszowy bal

Kiedy zakończy się Kongres 60 Milionów, rozpocznie się… Międzynarodowy Bal Polonaise, który odbędzie się w sobotę, 11 lutego, jak zwykle w eleganckiej sali bankietowej położonego malowniczo nad brzegiem oceanu hotelu Eden Roc w Miami, w którym niegdyś bywały takie sławy jak Nat King Cole, Elizabeth Taylor czy Harry Belafonte. Pierwszy raz bal – będący obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla Polonii amerykańskiej, w którym co roku biorą udział znamienici goście z kilkunastu krajów świata reprezentujący naukową, towarzyską, polityczną i artystyczną elitę – odbył się w 1973 r. W tym roku przypada zatem złoty jubileusz tego wydarzenia.

Bal co roku gromadzi wiele osób z kręgów biznesowych, ze świata nauki, sztuki, polityki i sportu oraz filantropów. Wśród znamienitych gości bywały głowy państw, członkowie rodziny królewskiej, laureaci Nagrody Nobla, dyplomaci, artyści, uczeni. Wśród uczestników są nie tylko przedstawiciele amerykańskiej Polonii, ale także goście z Polski i innych krajów, zatem określenie „międzynarodowy” w nazwie balu jak najbardziej znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wśród tych ważnych osobistości bryluje zawsze Lady Blanka Rosenstiel, założycielka instytutu i pomysłodawczyni balu, a także założycielka Fundacji Chopinowskiej i osoba piastująca funkcję konsula honorowego RP w Miami, od prawie pół wieku działająca aktywnie w społeczności polonijnej.

Co roku podczas balu wręczane są nagrody i wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla Polski i Polonii. W tym roku Złote Medale podczas balu otrzymają: Darius Adamczyk, CEO i prezes międzynarodowej firmy Honeywell, oraz Krzysztof Wodiczko, światowej sławy artysta i profesor Uniwersytetu Harvard. Nagroda „Doskonałości w Przedsiębiorczości” przypadnie Zbigniewowi Inglotowi, prezesowi i współzałożycielowi firmy Inglot. Kolejna nagroda – „Duch Polonii” – zostanie przyznana ambasador Aldonie Wos, prezydent Instytutu Polityki Światowej w Waszyngtonie, natomiast specjalnie wyróżnienie otrzyma Janine Lennox, wiceprezes Instytutu i fundatorka stypendium Lennox Family Excellence.

Następnego dnia po balu, w niedzielę, 12 lutego, goście jak zwykle będą mogli się spotkać na tradycyjnym brunchu, który jest okazją do networkingu i nawiązania nowych znajomości, również biznesowych.

Więcej informacji na temat Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami można znaleźć na stronie www.ampolinstitute.org.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -