czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaGaleriaNew JerseyUroczysta inauguracja parafii Matki Bożej z Guadalupe w Lakewood

Uroczysta inauguracja parafii Matki Bożej z Guadalupe w Lakewood

Najnowszy rozdział w długiej historii katolickiej wspólnoty Lakewood, NJ rozpoczął się 24 października, gdy setki osób zgromadziły się w Kościele Świętej Rodziny na mszy św. inaugurującej parafię Matki Bożej z Guadalupe i ustanowienie jej proboszcza – Guilherme A. Andrino (SVD). Głównym celebransem mszy św. był biskup O’Connell, który podkreślił, że był świadomy potrzeb lokalnej społeczności i jest przekonany, że o. Guilherme jest właściwą osobą potrzebną tej parafii.

Uroczystą mszę św. z okazji inauguracji parafii połączonych w parafię Matki Bożej z Guadalupe celebrował biskup O’Connell (w środku). Fot. Archiwum parafii

O. G. Andrino, który wstąpił do Misjonarzy Słowa Bożego w 1990 roku w Brazylii, zanim przybył do Lakewood służył jako proboszcz parafii Najświętszego Sakramentu w Trenton. Odbywa też drugą kadencję jako przełożony okręgu New Jersey dla zakonu. Po raz pierwszy przybył do parafii św. Antoniego M. Claret w 2015 roku jako wikary. Biskup O’Connell mianował go w lipcu proboszczem parafii Matki Bożej z Guadalupe. W nowej połączonej parafii Misjonarzy Słowa Bożego proboszczowi pomagać będą wikarzy: o. Pedro L. Bou, były proboszcz św. Antoniego M. Claret, o. Pelagio C. Pateno i przybyły we wrześniu 2020 roku o. Jan Pastuszczak. Obecnie msza św. odprawiana jest w trzech językach – angielskim, hiszpańskim i polskim w trzech miejscach kultu: Kościele St. Mary of the Lake; Kościele Św. Antoniego M. Claret i Kościele Świętej Rodziny.

W uroczystości wzięła udział lokalna Polonia i reprezentacja Akademii Języka Polskiego w Manchester. Fot. Archiwum parafii

Nawiązując do historii, podaje się, że pierwsza msza święta w Ocean County została odprawiona w 1850 roku dla bardzo małej grupy katolików w prywatnym domu położonym pomiędzy zbiornikami wodnymi, od których pochodzi nazwa Lakewood. W ciągu następnych 171 lat ta mała grupa rozrosła się w różne społeczności i ponad 30 różnych kultur w dwóch parafiach – parafii St. Mary of the Lake w centrum Lakewood i parafii St. Anthony M. Claret, położonej pomiędzy Ocean County Park i Lake Shenandoah Park. Od 1989 w Lakewood w języku ojczystym modlili się też Polacy.

W rzeczywistości parafie połączyły się 1 czerwca 2020 r., aby stać się nową parafią Matki Bożej z Guadalupe pod opieką i przewodnictwem Misjonarzy Słowa Bożego, uroczystości przeniesiono jednak ze względu na pandemię. Przygotowania do uroczystości trwały kilka miesięcy. Po mszy św. kapłani i goście wzięli udział w poczęstunku, obecnych było ponad 500 osób. Serwowano dania kuchni amerykańskiej, polskiej i hiszpańskiej, DJ Grzegorz wybierał stosowne przeboje. Nie zabrakło też życzeń od lokalnej Polonii dla nowego proboszcza, a uczennice Akademii Języka Polskiego w Manchester: Zuzia K. i Zuzia W. wyśpiewały je w trzech językach.

Na kartach historii zapisane jest, że 3 maja 1959 roku podczas uroczystej mszy świętej w Meksyku ówczesny prymas Meksyku odczytał akt poświęcenia i konsekracji Polski Matce Bożej z Guadalupe i wypowiedział prorocze słowa: „Polska odzyska wolność i niepodległość, a przyjaźń Polaków i Meksykanów będzie się w przyszłości rozwijała pod opieką Matki Bożej z Guadalupe i Matki Bożej z Jasnej Góry”.

Polonijna wspólnota w Lakewood cieszy się, że obecny jest tu też polski misjonarz, o. Jan, który sieje ziarna Słowa Bożego w ojczystym języku. – Ufamy, że wydadzą owoc stokrotny w parafii i diecezji – twierdzą polscy parafianie.

Anna Tracz, Ela Wszędyrówna

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -