sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceTytuł „Wybitny Polak w USA” przyznany

Tytuł „Wybitny Polak w USA” przyznany

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w Warszawie co roku przyznaje tytuły „Wybitnego Polaka” osobom, które są szczególnie zasłużone dla kreowania pozytywnego wizerunku Polaków i Polski na świecie oraz które swoją pracą czy działalnością promują polskie dziedzictwo i kulturę, a także odnoszą sukcesy w biznesie. Przyznanie wyróżnień ma na celu pokazanie na szerszym forum ich osiągnięć oraz zmotywowanie innych do podjęcia podobnej aktywności.

Konkursy „Wybitny Polak” odbywają się oprócz Polski w kilku krajach, w których polska diaspora jest szczególnie liczna, w tym w USA, gdzie działają trzy kapituły konkursu: w Los Angeles, w Chicago oraz w Nowym Jorku. Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach: biznes, nauka, kultura, osobowość oraz młody Polak. Laureatami tegorocznej nowojorskiej edycji konkursu zostali: dr inż. Janusz Romański (nauka), Helena Knapczyk (osobowość), Małgorzata Kellis (kultura), Wojciech Jackowski (biznes) i Nicolas Kaponyas (młody Polak).

NAUKA
Dr inż. Janusz Romański

Dr inż. Janusz Romański specjalizuje się w dziedzinie inżynierii materiałowej. Przez ponad 45 lat poświęcał się pracy dydaktycznej i badawczej na różnych uniwersytetach, w tym na Politechnice Gdańskiej w Polsce, Drexel University w Filadelfii oraz Widener University w Chester. Jest autorem ponad 60 artykułów naukowych, które publikował w renomowanych czasopismach naukowych oraz prezentował na licznych konferencjach i seminariach naukowych. Jego osiągnięcia zostały uwzględnione w encyklopediach polonijnych oraz w Polish American Encyclopedia, wydanej przez Polish American Historical Association (PAHA). Ponadto Janusz Romański aktywnie angażuje się w działalność społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych, wspierając inicjatywy kulturalne i edukacyjne, jest też członkiem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz prezesem honorowym Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników Polonia Technica.

MŁODY POLAK
Nicolas Kaponyas

Nicolas Alexander Kaponyas jest pianistą o wybitnych osiągnięciach. Swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w KOBO Music Studio pod opieką Bożeny Konkiel. Kontynuując naukę, studiował u uznanych pianistów i pedagogów, takich jak Richard Shirk, Martin Labazevitch i Marcia Eckert. Kaponyas zdobył tytuł magistra na Mannes School of Music, gdzie kształcił się pod kierunkiem Eteri Andjaparidze. Jego występy odbywały się w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall oraz podczas licznych koncertów w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Kaponyas jest laureatem Nagrody Honorowej w konkursie Yamaha’s National Young Performing Artists Competition. Aktywnie współpracuje z innymi artystami, prowadzi działalność charytatywną, a także angażuje się w działalność społeczności polonijnej w Nowym Jorku, gdzie organizuje koncerty, udziela lekcji muzyki oraz promuje polską kulturę i sztukę.

OSOBOWOŚĆ
Helena Knapczyk

Helena Knapczyk to jedna z już nielicznych żyjących świadków zsyłki Polaków na Sybir. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu publicznym jako działaczka polonijna, od 1991 roku pełniąc funkcję naczelnej prezeski Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP na Stany Zjednoczone i Kanadę. W 1973 roku założyła folklorystyczny zespół taneczny „Orlęta” w Bridgeport, CT, który do dziś promuje polską tradycję i kulturę wśród polonijnej młodzieży. Nieustannie odwiedza polonijne i amerykańskie szkoły, dzieląc się historią związaną z II wojną światową oraz zsyłkami Polaków na Sybir. Organizuje także co roku w Bridgeport uroczyste obchody rocznic pierwszej masowej zsyłki na Syberię. Mimo sędziwego wieku, jest nadal niezwykle aktywna i bierze udział we wszystkich istotnych uroczystościach i wydarzeniach patriotycznych, historycznych, religijnych oraz związanych z polską kulturą na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest autorytetem i inspiracją dla wielu osób, które podziwiają jej oddanie hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jej życiorys, tragiczne doświadczenia z dzieciństwa oraz działalność na rzecz Polonii zostały opisane w dwóch książkach: „Zesłańcy, żołnierze, pielgrzymi… z Syberii do Ameryki” oraz „Śladami losu. Wędrówka przez cztery kontynenty”. Za swoją wyjątkową działalność została uhonorowana wieloma medalami i odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

KULTURA
Dr Małgorzata Kellis

Dr Małgorzata Kellis to światowej sławy śpiewaczka operowa. Przez wiele lat współpracowała też z Polish Theatre Institute. Swoim głosem uświetniała polonijne koncerty i zasiadała w jury konkursów chórów polonijnych. Występowała dla prezydentów RP: Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Jej talent doceniano na koncertach w Carnegie Hall, występowała też w Metropolitan Opera. Jako dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego przy Fundacji Kościuszkowskiej przyczyniała się do odkrywania nowych talentów. Od lat pielęgnuje polską tradycję kolędowania poprzez koncerty w polonijnych parafiach. Występowała na scenach w wielu krajach, a jako przewodnicząca jury międzynarodowych konkursów wokalnych przyczyniała się do rozwoju muzycznych talentów na całym świecie. Ponadto jest wykładowcą w Des Moines Community College w Iowa. Jej działalność w USA stanowi niezwykle ważny wkład w promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej.

BIZNES
Wojciech Jackowski

Wojciech Jackowski jest adwokatem praktykującym w Nowym Jorku, partnerem w kancelarii prawniczej Offit Kurma. Ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Southern Oregon University, jak również studia prawnicze na University of Florida, zdobywając tytuł Master of Laws. Jego praktyka zawodowa koncentruje się na rozwiązywaniu sporów handlowych i korporacyjnych. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sądach federalnych i stanowych, przed organami arbitrażowymi i administracyjnymi na poziomie krajowym oraz w międzynarodowych sporach prawniczych. Przed dołączeniem do Offit Kurman był partnerem w kancelarii prawniczej Menaker & Herrmann LLP. Pracował też jako prokurator, a później zastępca prokuratora okręgowego na Brooklynie, gdzie zajmował się śledztwami i ściganiem oszustw gospodarczych oraz przestępstw finansowych. Wojciech Jackowski aktywnie angażuje się w działalność społeczną i wspiera wiele organizacji polonijnych – od kulturalnych po gospodarcze i charytatywne. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Polish American Business Club. Dzięki niemu ta organizacja weszła w poczet członków European-American Chamber of Commerce, zrzeszającej największe bilateralne izby handlowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -