piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork15. Festiwal Tygodnika PLUS w Tappan

15. Festiwal Tygodnika PLUS w Tappan

1 i 2 czerwca odbyła się piętnasta edycja Festiwalu Tygodnika PLUS, tym bardziej szczególna, ponieważ sobota festiwalowa przypadała w Dzień Dziecka.

W tym roku z myślą o dzieciach zaplanowaliśmy wspaniałe atrakcje, które zapewniły milusińskim niezwykłą zabawę oraz niezapomnianą podróż w czasie – mówi Katarzyna Ginsburg, redaktor naczelna Tygodnika PLUS.

Jedną z atrakcji festiwalu był występ członków grupy Polish Living History, Inc., która dzięki wspaniałemu programowi oraz tradycyjnym strojom wiernie od ponad dwudziestu pięciu lat oddaje ducha historycznych czasów – od Słowian z X wieku czy Wikingów przez XVII-wieczną szlachtę aż po skrzydlatych husarzy. – Podczas swoich pokazów zaprezentowali akcesoria, eksponaty, sprzęt wojskowy, armaty, artykuły gospodarstwa domowego, militaria, instrumenty muzyczne oraz stroje. Wielkim plusem była możliwość interakcji, zaangażowania dzieci w wydarzenia. Mogły one między innymi wypić królewską herbatkę w namiocie królowej i słuchać jej opowieści, usiąść na prawdziwym tronie, przymierzyć koronę, a nawet wziąć udział w treningu szermierki i sztuki walki rycerskiej. Nie zabrakło również pokazów kowalstwa i wyrobów szkła dmuchanego – relacjonuje Katarzyna Ginsburg.

Wioska Rycerska na Festiwalu Tygodnika PLUS to także szereg tematycznych konkursów. Uczestnicy festiwalu mogli przypomnieć siebie, że średniowieczne rywalizacje zawsze cieszyły się powodzeniem i ludność z wielkim zapałem kibicowała zawodnikom. Przygotowano wiele zabaw, między innymi: drużynowe przeciąganie liny, bieg z średniowiecznym jajkiem, turniej łuczniczy, bieg na 3 nogach, rzut workiem do kosza wiklinowego, wyścigi w workach czy rzut podkową.

Parkiet festiwalowej sceny należał do tancerzy z popularnej i lubianej szkoły tańca w Nowym Jorku – Martha’s Dance Center, którzy przedstawili układy taneczne do jazzu i hip hopu.

Występy folklorystyczne ZPiT Galopka oraz zespołu Podhalan, działającego przy Stowarzyszeniu Podhalan w NJ – Koło nr 6 im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, pozwoliły wrócić na chwilę do polskich korzeni i poczuć atmosferę dawnych wieków.

Muzyczny repertuar zaprezentowali na scenie: Adam Chrola, Daniel Band, Windstar, Tosiek, Łukasz Krzeski oraz Junior. Mocniejsze, rockowe brzmienia zapewnił zespół Dzieci PRL-u. W nieco delikatniejsze klimaty festiwalowych gości zabrał z kolei Richie-Brylant, który wypełnił Tappan swoją nastrojową muzyką na akordeonie.

Podczas tegorocznego wydarzenia organizatorzy festiwalu odebrali certyfikat uznania z rąk zastępcy dyrektora hrabstwa Rockland Mike’a Hoblin i komisarza ds. praw człowieka Spencera Chiimbwe z okazji 15. jubileuszu festiwalu.

Festiwal zaszczycił swoją obecnością także konsul Stanisław Starnawski oraz nowojorski senator Bill Weber.

Festiwal jak co roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak informują organizatorzy, tegoroczna frekwencja to blisko 9000 uczestników.

opr. WEM
Fot. Tygodnik PLUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -