poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaUSAAmerykaTrwają szczepienia przeciwko COVID-19. Co warto wiedzieć?

Trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Co warto wiedzieć?

Szczepionka COVID-19 jest już dostępna. Według wszystkich badań naukowych i testów, szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Przez ostatni rok często myliśmy ręce, zachowywaliśmy dystans społeczny i zakrywaliśmy twarz maseczką. Robiliśmy to, aby chronić siebie i tych, na których nam zależy. To było naprawdę trudne do zrobienia, ale zadziałało. Powoli wychodzimy z tego strasznego czasu w naszym życiu.

Władze zachęcają do zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Fot. Archiwum WEM

Wreszcie widzimy, że nasz wspólny wysiłek przyniesie efekty, jeśli będziemy nadal robić to, co robimy, i zaszczepimy się tak szybko, jak to możliwe. To nie jest jeszcze dobry moment, aby przestać zachowywać środki ostrożności, ale im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej możemy zacząć sobie wyobrażać powrót do przyjemności znanych sprzed pandemii – wakacyjnych spotkań z dziećmi, wnukami i przyjaciółmi, możemy zacząć myśleć o podróżach i jedzeniu w naszych ulubionych lokalnych restauracjach czy prostej przyjemności spotkania się z przyjaciółmi na kawie.

Wielu z Was przeżyło jeszcze trudniejsze czasy niż teraz – przetrwaliście wojnę, głód, kryzys gospodarczy, segregację rasową oraz ucisk polityczny i religijny czy przewroty władz w Waszych ojczystych krajach.

Chcemy mieć pewność, że przetrwacie też te trudne czasy, a zaszczepienie się tak szybko, jak to możliwe, pomoże nam wszystkim przejść przez tę pandemię.

Możesz pamiętać czasy, kiedy ludzie palili wszędzie papierosy, kiedy samochody nie miały pasów bezpieczeństwa, kiedy nikt nawet nie rozważał noszenia kasku podczas jazdy na rowerze lub motocyklu i kiedy dzieci umierały z powodu odry, świnki, ospy wietrznej, tężca, polio, różyczki i krztuśca.

Teraz, w 2021 roku, ludzie są bezpieczniejsi w samochodach i na rowerach, mniej ludzi pali, ponieważ wiemy, że jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, a, co najważniejsze, nie tracimy dzieci z powodu okropnych chorób dzięki cudowi, jakim jest wynalezienie na nie szczepionek.

Podejrzliwość wobec nowości leży w ludzkiej naturze. Ale szczepionki nie są nowe i wiemy, że działają, chroniąc nas przed poważnymi chorobami. Warto poznać fakty i porozmawiać z lekarzem, przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy już zostali zaszczepieni, a nie wierzyć w plotki przeczytane gdzieś w internecie lub na portalach społecznościowych.

Oto kilka faktów:

  • Nie wiemy wszystkiego o COVID-19, ale wiemy, że ludzie umierają z tego powodu, a dzięki szczepieniu mamy szansę wygrać walkę z koronawirusem.
  • Wszystkie dopuszczone do stosowania szczepionki zostały dokładnie przetestowane i zatwierdzone. I działają.
  • Szczepionka dla swej skuteczności wymaga podania dwóch dawek w odstępie mniej więcej miesiąca.
  • Miejsce zastrzyku może boleć trochę w dniu, w którym go dostaniesz, podobnie jak po szczepionce na grypę.

Istnieje kilka sposobów, aby umówić się na szczepienie, a co tydzień otwiera się coraz więcej punktów, w których można się zaszczepić. Jeśli nie czujesz się komfortowo z umówieniem się na spotkanie online, istnieją numery telefonów, pod które możesz zadzwonić i porozmawiać bezpośrednio z kimś z personelu. Zadzwoń na Connecticut’s Vaccine Appointment Assist Line pod numer 877-918-2224, czynne siedem dni w tygodniu od 8:00 am do 8:00 pm.

Można również zadzwonić pod numer 211. Ze względu na dużą ilość telefonów może upłynąć dużo czasu zanim uda się połączyć, ale bądź cierpliwy, ktoś odpowie i pomoże Ci umówić się na spotkanie.

Jeśli czujesz się komfortowo, umawiając się na spotkanie online, skorzystaj z tego linku. Istnieje wiele punktów, gdzie można się zaszczepić, w tym niektóre apteki, kliniki zdrowia i szpitale. https://portal.ct.gov/Coronavirus/COVID-19-Vaccination-Scheduling-Options.

Na szczepienie należy wziąć ze sobą jakiś dokument tożsamości. Zaszczepić się można niezależnie od statusu imigracyjnego i nie musisz się martwić, punkt szczepień nie zgłosi nigdzie Twojego statusu. Każdy kwalifikuje się do bezpłatnego szczepienia. Nie musisz mieć ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli nie porozumiewasz się po angielsku, istnieje możliwość skorzystania z tłumaczenia. Istnieją punkty szczepień dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić.

Od kiedy szczepienia będą dostępne dla różnych grup wiekowych?

  • obecnie: osoby 55+;
  • od 22 marca: osoby w wieku 45-54;
  • od 12 kwietnia: osoby w wieku 35-44.
  •  od 3 maja: osoby w wieku 16-34.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://ct.gov/covidvaccine.

Jesteśmy na dobrej drodze! Postępując zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa i korzystając z pierwszej okazji, aby zapisać się na szczepienie, wspólnie pokonamy tę pandemię i wrócimy do naszych przyzwyczajeń i wreszcie przytulimy nasze dzieci i wnuki!

Jak zawsze – przekaż te informacje znajomym i rodzinie!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer 
CT Department of Consumer Protection

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -