poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaUSAAmerykaSzczepionki na COVID-19 – co warto wiedzieć?

Szczepionki na COVID-19 – co warto wiedzieć?

„Szczepionki są skuteczne i bezpieczne” – przekonują eksperci. Fot. Archiwum WEM

Jak chronić siebie i innych, jeśli jesteś już zaszczepiony?

Szczepionki COVID-19 skutecznie chronią przed zachorowaniem. Na podstawie tego, co wiemy o szczepionkach COVID-19, ludzie, którzy zostali w pełni zaszczepieni, mogą zacząć robić pewne rzeczy, które przestali robić z powodu pandemii.

Wciąż jednak uczymy się, jak szczepionki wpłyną na rozprzestrzenianie się COVID-19. Dlatego po pełnym zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 należy zachować podejmowanie środków ostrożności w miejscach publicznych, takich jak noszenie maseczek, dystans 6 stóp od innych oraz unikanie tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni, dopóki nie wiemy więcej.

Co to znaczy: pełne szczepienie?

Można uznać, że ktoś jest w pełni zaszczepiony:

  • 2 tygodnie po podaniu drugiej dawki w serii 2-dawkowej, takiej jak szczepionki Pfizer lub Moderna, lub
  • 2 tygodnie po podaniu szczepionki jednodawkowej, takiej jak szczepionka Johnson & Johnson’s Janssen

Jeśli od zastrzyku minęło mniej niż 2 tygodnie lub nadal konieczne jest uzyskanie drugiej dawki, pacjent NIE jest w pełni chroniony. Podejmuj wszelkie kroki zapobiegawcze, dopóki nie zostaniesz w pełni zaszczepiony.

Co się zmieniło, jeśli jesteś w pełni zaszczepiony:

Możesz przebywać w pomieszczeniach wśród innych w pełni zaszczepionych osób bez maseczki.

Możesz przebywać w pomieszczeniach z niezaszczepionymi osobami z innego gospodarstwa domowego (na przykład odwiedzając krewnych, którzy mieszkają razem) bez maseczki, chyba że którakolwiek z tych osób, z którymi mieszkają, należy do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19.

Po kontakcie z kimś, kto ma COVID-19, nie trzeba poddawać się kwarantannie lub obowiązkowemu testowi, chyba że masz objawy.

Jeśli jednak mieszkasz w większej wspólnocie (np. w ośrodku poprawczym, areszcie lub domu zakonnym itp.) i przebywasz tam z kimś, kto ma COVID-19, nadal powinieneś poddać się 14-dniowej kwarantannie i zrobić test, nawet jeśli nie masz objawów.

Co się nie zmieniło, nawet jeśli jesteś zaszczepiony:

Nadal należy starać się chronić siebie i innych w wielu sytuacjach, poprzez zachowywanie takich środków bezpieczeństwa jak noszenie maseczki, dystans co najmniej 6 stóp od innych, unikanie tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni. Należy podjąć następujące środki ostrożności w każdym przypadku:

  • przebywania w miejscach publicznych;
  • spotkania z osobami niezaszczepionymi z więcej niż jednego innego gospodarstwa domowego;
  • spotkanie z osobą niezaszczepioną, która jest narażona na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby lub śmierci z powodu COVID-19 lub która mieszka z osobą o podwyższonym ryzyku.

Nadal należy unikać średnich lub dużych spotkań.

Nadal należy, o ile to możliwe, ograniczyć lub odłożyć w czasie podróże krajowe i międzynarodowe. Jeśli podróżujesz, nadal musisz przestrzegać wymagań i zaleceń CDC.

Nadal należy uważać na objawy COVID-19, zwłaszcza jeśli miałeś kontakt z kimś, kto jest chory. Jeśli masz objawy COVID-19, powinieneś zrobić test i zostać w domu i z dala od innych.

Nadal trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami w miejscu pracy.

Co wiemy i czego wciąż się uczymy?

Wiemy, że szczepionki COVID-19 są skuteczne w zapobieganiu zakażeniu COVID-19, szczególnie ciężkiemu przebiegowi zakażenia i śmierci.

Wciąż uczymy się, jak skuteczne są te szczepionki przeciwko różnym mutacjom wirusa powodującego COVID-19. Wczesne dane pokazują, że szczepionki mogą działać przeciwko niektórym mutacjom, ale mogą być mniej skuteczne przeciwko innym.

Wiemy, że inne działania zapobiegawczą pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 i że te kroki są nadal ważne, nawet gdy szczepionki są dystrybuowane.

Wciąż uczymy się, na ile skutecznie szczepionki COVID-19 uniemożliwiają rozprzestrzenianie się choroby.

Wczesne dane pokazują, że szczepionki mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale uczymy się więcej, ponieważ coraz więcej osób się szczepi.

Wciąż uczymy się, jak długo szczepionki COVID-19 mogą chronić ludzi.

Kiedy będziemy wiedzieć więcej, CDC będzie aktualizować nasze zalecenia zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Dopóki nie dowiemy się więcej, każdy – nawet ludzie, którzy są już zaszczepieni – powinni kontynuować zachowywanie podstawowych środków ostrożności, jeśli jest to zalecane.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -