wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutTrwają przygotowania do festiwali dożynkowych w Bristol, Bridgeport i Stamford

Trwają przygotowania do festiwali dożynkowych w Bristol, Bridgeport i Stamford

Miesiące letnie i początek jesieni to czas, kiedy tradycyjnie odbywają się liczne polonijne imprezy plenerowe – festiwale, pikniki oraz… dożynki. Obchody święta plonów mają długą tradycję, która kultywowana jest przez Polonię w Ameryce. I choć pandemia przerwała na jakiś czas ten zwyczaj, to w tym roku, w związku ze zniesieniem już praktycznie wszystkich obostrzeń, polonijny kalendarz znów się zapełnia. Gdzie zatem w tym roku w Connecticut odbędą się dożynkowe obchody?

Procesja podczas dożynkowej mszy św. w Stamford, 2019 r. Fot. Archiwum WEM

Bridgeport

Jako pierwsze, już w niedzielę 14 sierpnia, odbędą się parafialne dożynki w Bridgeport. Dożynkowe obchody rozpoczną się mszą św. dziękczynną z procesją dożynkową, która zostanie odprawiona w kościele św. Michała Archanioła o godz. 11:30 am. Po nabożeństwie przewidziana jest dożynkowa biesiada, podczas której na pewno nie zabraknie smacznych dań kuchni polskiej oraz tradycyjnych nalewek i piwa z beczki. Przewidziane są także atrakcje dla dzieci oraz wystawa ludowego rękodzieła. Dożynkom towarzyszyć będzie też mini-zieleniak, na którym parafianie będą sprzedawać produkty rolne – świeże sałatki, dżemy, zioła, jajka, miód itd.

Stamford

Trzeci weekend sierpnia to dwudniowe dożynki w parafii Holy Name of Jesus w Stamford. Ich uczestnicy mogą liczyć na dwa dni pełne zabawy. W sobotę, 20 sierpnia, o godz. 6:00 zaplanowana jest dyskoteka, podczas której o muzykę do tańca zadba Daniel Band US. W niedzielę, 21 sierpnia, dożynkowa zabawa rozpocznie się już o godz. 1:00 pm.

Przygotowania do dożynek idą pełną parą – mówi Boga Davidson, członkini komitetu organizacyjnego. – Po dwuletniej przerwie jest bardzo duże zainteresowanie tegorocznym festiwalem, zarówno wśród sponsorów, jak i osób, które planują w nim wziąć udział, liczymy na bardzo dużą frekwencję – dodaje Boga Davidson w rozmowie z „Białym Orłem”. Podkreśla również, że niemal wszystkie potrawy na dożynkach w Stamford będą domowej roboty, obecnie kilka razy w tygodniu w parafialnej kuchni odbywa się lepienie pierogów.

Bristol

Dożynki organizowane przez parafię św. Stanisława Kostki w Bristol również potrwają dwa dni. Odbędą się 10 i 11 września, w sobotę impreza potrwa od 2:00 do 7:00 pm, natomiast w niedzielę od 12 w południe do 5:00 pm. W niedzielę o 10:30 am zostanie odprawiona uroczysta msza św. dożynkowa z udziałem Chóru Polonia Paderewski, a zaraz po mszy odbędzie się w kościele krótki koncert chóru. W sobotę o akompaniament muzyczny zadba DJ Al Goodwin, a w niedzielę uczestników dożynek do tańca porwie RYTM Orkiestra Band. W oba dni goście będą mogli skosztować smacznych potrwa typowych dla kuchni polskiej, takich jak gołąbki, kiełbasa z kiszoną kapustą i chlebem, placki ziemniaczane czy różne rodzaje pierogów. Wśród innych atrakcji warto wymienić kiermasz rozmaitości, dmuchaną zjeżdżalnię dla dzieci i loterię, której finał odbędzie się w niedzielę o godz. 5:00 pm. Do wygrania są m.in. bony o wartości $500!

New Britain

Niestety na liście polskich festiwali dożynkowych w Connecticut brakuje jednego z największych i najstarszych. Organizowanie przed pandemią co roku, od prawie 40 lat, dożynki w New Britain ponownie się nie odbędą. Ostatnia edycja tej dwudniowej imprezy miała miejsce w 2019 roku. Kolejne dwie edycje nie odbyły się ze względu na pandemię. A tegoroczna? Przyczyną decyzji o tym, że dożynki nie będą organizowane, jest brak osób chętnych do współpracy przy ich organizacji. Wg Romana Nowaka, prezesa Polish American Council of New Britain, w ostatnim zebraniu organizacji wzięło udział zaledwie 10 osób. Podczas kolejnego spotkania, zaplanowanego na luty przyszłego roku, ma być wybrany nowy zarząd. Daje to nadzieję, że tradycja dożynek w New Britain powróci w 2023 roku, lecz zależeć to będzie przede wszystkim od tego, czy do działania na rzecz kontynuowania tradycji włączą się nowi, młodzi i chętni do pracy ludzie.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -