niedziela, 14 kwietnia, 2024

Jesień pełna rozrywki

Wreszcie! Po ponad dwóch latach przerwy wywołanej pandemią polonijny kalendarz znów wypełnia się imprezami. Wracają również koncerty – i pod tym względem jesień zapowiada się naprawdę ciekawie. Na lokalnych scenach w USA wystąpią największe gwiazdy polskiej muzyki i kabaretu. Kto z polskich artystów już wkrótce ruszy w tournée po Ameryce i gdzie oraz kiedy odbędą się występy?

Możliwość zobaczenia i usłyszenia na żywo polskich artystów to dla Polonii nie lada gratka. A tej jesieni będzie w czym wybierać! Na wschodnim wybrzeżu USA wystąpią zarówno znane polskie zespoły i wokaliści, jak również artyści teatralni, stand-uperzy oraz obchodzący swoje 20-lecie kabaret Neo-Nówka.

Koncert w Central Parku

Jednym z największych wydarzeń tej jesieni będzie niewątpliwie koncert po Paradzie Pułaskiego, który pod nazwą Polish and Slavic Pulaski Day Music Festival odbędzie się 2 października w nowojorskim Central Parku. Tego typu wydarzenie pierwszy raz zostało zorganizowane po Paradzie Pułaskiego w 2019 roku i okazało się sporym sukcesem. Potem pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom parady, a w ślad za tym nie było także koncertu, jednak w tym roku postanowiono wrócić do jego organizacji. Na scenie zobaczymy gwiazdy młodego pokolenia, takie jak Zbuku (hip hop) czy Mesajah – wokalista, wykonujący muzykę reggae, dancehall i raggamuffin. Swoje największe przeboje wykonają Cleo oraz Rafał Brzozowski, a do wspólnej zabawy na pewno porwie wszystkich zespół Golec u’Orkiestra. Rodzimym akcentem będzie występ Natalii Kawalec – młodej piosenkarki z Chicago, która zdobyła rozpoznawalność w Polsce dzięki udziałowi w trzeciej edycji telewizyjnego show The Voice Kids.

Dookoła świata ze „Śląskiem”

W amerykańskie tournée wyruszy także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, który w ciągu niemal 70 lat swego istnienia wystąpił na scenach całego świata. Tej jesieni w USA zespół zaprezentuje wyjątkowo interesujący program pod hasłem „W 80 minut dookoła świata”, w którym pieśni i tańce charakterystyczne dla kręgu państw europejskich i pozaeuropejskich ukazane zostaną na tle najpopularniejszych polskich utworów ludowych. Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne tworzą widowisko, które przenosi widza w świat malowniczej kultury ludowej różnych zakątków świata. W programie nie zabraknie pieśni „America the Beautiful”, która zawsze jest entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność w Ameryce. Natomiast polską kulturę będą reprezentować tańce narodowe: kujawiak, oberek i krakowiak w choreografii Elwiry Kamińskiej oraz polonez i mazur w choreografii Władysława Stefanika. W programie nie zabraknie także wielkiego przeboju zespołu „Szła dzieweczka”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny tej jesieni w USA zaprezentuje wyjątkowo interesujący program pod hasłem „W 80 minut dookoła świata”. Fot. Facebook

Legendy rocka

Swoje 40-lecie w tym roku świętuje kultowy zespół Lady Pank, jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów. Przeboje takie jak „Mniej niż zero”, „Tacy sami” czy „Zawsze tam gdzie ty” nucone są przez kolejne pokolenia, a koncerty zespołu przyciągają rzesze fanów. Legenda polskiej sceny rockowej wystąpi w październiku w Melrose Ballroom na Queensie oraz da serię koncertów na Florydzie.

Lady Pank, legenda polskiego rocka, zagra w Connecticut, Nowym Jorku i na Florydzie. Fot. Facebook

Do USA zawita także zespół Kombi. Fanów, którzy wybiorą się na koncert w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku, ekipa z Grzegorzem Skawińskim na czele zaprosi na „Nasze randez vous”, przekona, że każde „Pokolenie” ma swój czas, a na koniec pożyczy „Słodkiego, miłego życia”. Te i inne przeboje usłyszeć będzie miała okazję także publiczność w Cracovia Manor w Wallington, NJ i w klubie Korona na Florydzie.

Siła kobiet

Na podbój Ameryki wyruszy też Sanah. To jedna z najciekawszych młodych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Jej utwory mają swój niepowtarzalny styl i od miesięcy podbijają polskie stacje radiowe. Piosenki „Ale jazz!”, „Kolońska i szlugi” czy „Szary świat” nuci cała Polska! Czy zacznie je nucić także Polonia?

Sylwia Grzeszczak wystąpi na początku października w New Jersey oraz Connecticut. Fot. Facebook

Do USA zawita także Sylwia Grzeszczak. Słynąca z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na pianinie wokalistka wylansowała takie przeboje jak „Księżniczka”, „Prawda o nas”, „Tamta dziewczyna” czy „Małe rzeczy”. Na żywo na początku października będzie miała szansę usłyszeć je publiczność w New Jersey oraz Connecticut.

Scena pełna śmiechu

Jubileusz 20 lat działalności scenicznej obchodzi kabaret Neo-Nówka. Choć kabareciarze od dawna w swych występach nawiązują do sytuacji politycznej w kraju, to ich najnowszy skecz „Wigilia 2022”, zaprezentowany podczas Festiwalu Kabaretu w Koszalinie pod koniec lipca, wywołał w Polsce prawdziwą sensację. Rozmowa poróżnionych politycznie ojca (zagorzałego zwolennika PiS) i syna (sympatyzującego z opozycją) celnie oddaje atmosferę w wielu polskich rodzinach. Czy zszokują również widownię w USA? Przekonać się o tym będą mogli ci, którzy wybiorą się pod koniec września na ich występ.

Obchodzący 20-lecie Kabaret Neo-Nówka jest jedną z gwiazd, które tej jesieni wyruszają na tournée po Ameryce. Fot. Facebook

Poniżej prezentujemy terminy i miejsca naszym zdaniem najciekawszych występów. Biorąc pod uwagę ilość koncertów i różnorodność artystycznej oferty można być pewnym jednego – podczas nadchodzącej jesieni nie będzie grozić nuda!

Joanna Szybiak


Golec u’Orkiestra, Cleo, Mesajah, Rafał Brzozowski, Natalia Kawalec, Zbuku
2 października – Nowy Jork, NY
Bilety na: Gramx.com

Golec u’Orkiestra
1 października – New Britain, CT

Kombi
3 września – Nowy Jork, NY
3 września – Wallington, NJ
10 września – Bunnell, FL
Bilety na: polskieimprezy.com

Stachursky
4 września – Sarasota, FL
Bilety na: polskieimprezy.com

Sanah
22 października – Elizabeth, NJ
Bilety na: polskieimprezy.com

Beata i Bajm
21 sierpnia – Nowy Jork, NY
Bilety na: mojbilet.com

Teatr Kwadrat – „Małżeństwo do poprawki”
10 września – Plainville, CT
11 września – Nowy Jork, NY
Bilety na: mojbilet.com

Kabaret Neo-Nówka
24 września – Plainville, CT
25 września – Wallington, NJ
25 września – Nowy Jork, NY
Bilety na: mojbilet.com

Stand-up: Rafał Pacześ / Rafał Rutkowski
16 października – Nowy Jork, NY
16 października – Wallington, NJ
Bilety na: mojbilet.com

Lady Pank
21 października – New Britain, CT
22 października – Lake Worth, FL|
23 października – Clearwater, FL
28 października – Nowy Jork, NY
Bilety na: gramx.com

Sylwia Grzeszczak
5 listopada – Rahway, NJ
6 listopada – New Britain, CT
Bilety na: imprezypolskie.com

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
29 września – New Britain, CT
30 września – Elizabeth, NJ
1 października – Nowy Jork, NY
2 października – Filadelfia, PA
4 października – Worcester, MA
5 października – Albany, NY
6 października – Buffalo, NY
Bilety na: polskiexpress.com

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -