piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSzczyt B9 z udziałem prezydentów Polski i USA

Szczyt B9 z udziałem prezydentów Polski i USA

W Pałacu Cotroceni w Bukareszcie prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis otworzyli szczyt państw wschodniej flanki NATO, czyli tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wzięli w nim też udział prezydent USA Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.

Fot. prezydent.pl

Witając uczestników spotkania, prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że szczyt zorganizowany został w tym samym czasie co ćwiczenia Defender-Europe, których zasadnicza część odbywa się na terenie Rumunii. W manewrach uczestniczy prawie 28 tysięcy żołnierzy z 26 państw. – Jestem niezwykle dumny, że w ramach tego ćwiczenia kilka godzin temu polscy spadochroniarze dokonali desantu ramię w ramię z amerykańskimi kolegami. To prawdziwy symbol nie tylko naszej sojuszniczej solidarności, ale również prawdziwej siły NATO – podkreślił prezydent RP.

Andrzej Duda zauważył też, że obecność głowy państwa USA pokazuje, że „więź euroatlantycka jest cały czas żywa”. – Zainteresowanie prezydenta Stanów Zjednoczonych naszym spotkaniem, jako sojusznika, jako członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, jako największej armii w ramach Sojuszu (…), głównodowodzącego tej armii, jasno pokazuje, że rzeczywiście współpraca euroatlantycka jest żywa także w jej bardzo szczegółowym aspekcie, jakim jest wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc tylko część Europy, jeszcze w dodatku ta najbardziej oddalona od Stanów Zjednoczonych – zaznaczył. Prezydent Polski ocenił, że obecność prezydenta USA można uznać za „absolutnie widomy znak rzeczywiście poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych także naszą częścią Europy i naszym bezpieczeństwem”.

Fot. prezydent.pl

Spotkanie miało charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii uczestniczyli w nim osobiście, pozostali przywódcy wzięli udział w formule telekonferencji.

Cieszę się, że znów było słychać z naszej strony mówię o państwach Bukaresztańskiej Dziewiątki ten głos jedności – podsumował spotkanie prezydent RP. Na zakończenie szczytu przywódcy państw B9 przyjęli wspólną deklarację.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułPolska znosi obostrzenia
Następny artykułDeklaracja solidarności

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -