piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematSejm RP potępił rosyjską agresję na Ukrainę

Sejm RP potępił rosyjską agresję na Ukrainę

Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy – podkreślił Sejm w oświadczeniu, przyjętym przez posłów w czwartek po południu przez aklamację.

Warszawa, 24.02.2022. Posłowie na sali Sejmu w Warszawie, 24 bm. Sejm, który ma podjąć kolejną uchwałę ws. Ukrainy, stanowczo potępił rosyjską agresję i wezwał do wycofania jej sił z Ukrainy. (mr) PAP/Marcin Obara

„Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych” – podkreślono w oświadczeniu, które odczytała marszałek Elżbieta Witek.

Podkreślono też w nim, że „stanowi to bezpośredni atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie i cały porządek międzynarodowy, który pociąga za sobą olbrzymie konsekwencje geopolityczne”.

„Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku” – wskazano w oświadczeniu. Podkreślono, że Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania sił rosyjskich z Ukrainy.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym – głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

Przed południem biuro prezydenta Ukrainy przekazało, że ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji oraz że są też ofiary cywilne rosyjskiej agresji.

Wiktoria Nicałek/PAP 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -