czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRząd planuje znowelizować budżet na 2023 rok

Rząd planuje znowelizować budżet na 2023 rok

Projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej to jeden z punktów zaplanowanego na piątek posiedzenia Rady Ministrów – wynika z porządku obrad RM. Rząd zajmie się też projektem ustawy o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat.

Premier RP Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2023, a także nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 czyli tzw. ustawą okołobudżetową.

W marcu br. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, pytana o planowaną nowelizację tegorocznego budżetu nie wykluczyła, że może być ona konieczna.

Jak wskazała, wszystko zależy od tego, jak budżet będzie realizowany, jakie będą potrzeby. „Nauczyło nas doświadczenie ostatnich trzech lat, że trudno jest przewidzieć, jakie wydarzenia mogą się zdarzyć, jakiego typu pomoc, czy rozwiązania będą potrzebne. Wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już za nami, że ceny chociażby surowców energetycznych się stabilizują. Również ceny żywności będą niższe. Więc jest szansa na to, że też (…) rozwiązań takich antykryzysowych, będzie być może potrzeba mniej” – mówiła minister.

Od 2015 ustawa budżetowa była nowelizowana w trakcie roku sześciokrotnie – w 2015 roku, w 2016 roku (dwukrotnie), w 2017 roku, w 2020 roku w związku z Covi19 oraz w 2021 roku.

Ustawa budżetowa na 2023 r. zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych, liczony według metodologii UE, zapisano w wysokości 4,5 proc. PKB. Zgodnie z prognozami resortu finansów dług sektora rządowego i samorządowego ma wynieść 53,3 proc. PKB.

W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc. Wśród zaplanowanych wydatków znalazły się m.in. zwiększenie środków na służbę zdrowia o ponad 6 proc. PKB, waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emerytura. Wydatki na obronność wzrastają do 3 proc. PKB.

W budżecie środków europejskich na rok 2023 założono dochody w wysokości 107 mld zł a wydatki w wysokości 123,2 mld zł. Deficyt budżetu środków europejskich nie powinien przekroczyć 16,2 mld zł.

Rząd zajmie się w piątek projektem o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat wprowadzono we wrześniu 2016 roku.

W połowie maja br. prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedział, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianie uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65 lat.

W przypadku osób po ukończeniu 65. roku życia zapotrzebowanie na leki, wynikające z naturalnych procesów starzenia się, jest – jak wskazano – zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup świadczeniobiorców. Podniesione też, że osoby te zasadniczo zakończyły już aktywność zawodową, więc związane z leczeniem wydatki stanowią poważne obciążenie dla ich domowego budżetu. Podobnie jest, jak stwierdzono, w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego.

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu.

Rząd zajmie się w piątek również projektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – wynika z informacji zamieszczonej na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo.

Projekt dotyczy też m.in. zmian zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych.

pś/ktl/ok/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -