czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeProcesje po kwietnych kobiercach na Górnym Śląsku

Procesje po kwietnych kobiercach na Górnym Śląsku

W kilku miejscowościach powiatu strzeleckiego, między innymi w Zimnej Wódce i Olszowej, uroczyste procesje w dniu Bożego Ciała przejdą po kwietnych kobiercach. Zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę UNESCO.

Procesja Bożego Ciała w miejscowości Klucz, 8 czerwca 2021 r. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

W czwartek od samego rana w Zimnej Wódce, Kluczu, Olszowej mieszkańcy wsi układają specjalne kobierce z roślin i kwiatów na trasie procesji Bożego Ciała.

Jak powiedziała PAP jedna z kobiet układających misterny wzór przed swoim domem w Olszowej, dużo zależy od pogody i osobistej inwencji.

„Mamy swój kawałek przed domem. Oczywiście materiał na nasz odcinek zebraliśmy już wcześniej, choć wiadomo – to rośliny – więc za długo nie można ich przetrzymywać. Wykorzystujemy to, co mamy w ogródkach i przy drogach. Jeżeli pogoda i przyroda dopisze, to wybór kwiatów jest większy i można pozwolić sobie na bardziej fantazyjny wzór” – wyjaśnia.

Od lat kobierce układane w Boże Ciało ściągały do Zimnej Wódki i Olszowej ekipy telewizyjne i fotoreporterów. W tym roku prace mieszkańców obserwują także naukowcy z Instytutu Nauk o Kulturze MCSC w Lublinie, którzy chcą w profesjonalny sposób udokumentować cały proces przygotowania materiałów, układania wzoru kobierca i zachować klimat niezwykłego obyczaju dla przyszłych pokoleń.

Marek Szczepanik/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -