czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ

Polska wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ

Sukces Polski w ONZ! Zostaliśmy wybrani do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) na lata 2024-2026 – poinformował w czwartek Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ. Do wyboru potrzebne było oparcie 2/3 z 193 państw członkowskich. Polska otrzymała 177 głosów; naszym mottem w ECOSOC będzie „Solidarny rozwój” – podkreślił Szczerski.

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

„3-letnie członkostwo w Radzie Gospodarczej i Społecznej dopełni cykl zasiadania Polski w trzech głównych radach ONZ (Rada Bezpieczeństwa 2018-2019, Rada Praw Człowieka 2020-2022, Rada Gospodarcza i Społeczna 2024-2026)” – napisano w komunikacie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku. „Hasłem i myślą przewodnią członkostwa Polski będzie +Solidarny rozwój+” – dodano.

Ambasador Szczerski zaznaczył, że wysokie poparcie polskiej kandydatury stanowi potwierdzenie wiarygodności Polski, a także zainteresowanie doświadczeniami i sukcesami, jakie odniosła łącząc dynamiczny rozwój z programami społecznymi.

„Taki model działania chcemy pokazać światu jako lekcję, którą Polska wyciągnęła z okresu transformacji” – przekazał Szczerski komentując głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. „Nasze członkostwo w tym najważniejszym organie ONZ zajmującym się sprawami rozwoju gospodarczego stanowić będzie kontynuację intensywnego zaangażowania w prace ONZ i przyczyni się do dalszego umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej” – podkreślił dyplomata.

Rada Gospodarcza i Społeczna jest jednym z głównych organów ONZ podlegającym Zgromadzeniu Ogólnemu. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynowaniu działalności ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

ECOSOC składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję według reprezentacji geograficznej – Afryka ma 14 członków, Azja – 11, Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Europa Zachodnia i inne kraje – 13. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a ostatni w latach 2008-2010.

os/adj/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -