poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPolska znosi obostrzenia. Czy czas planować wakacje?

Polska znosi obostrzenia. Czy czas planować wakacje?

Rząd luzuje ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Od wtorku można organizować liczniejsze zgromadzenia. Natomiast kibice z Wielkiej Brytanii, którzy przyjadą na finał Ligi Europy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, zostaną zwolnieni z kwarantanny.

Brytyjczycy, którzy przylecą do Polski pod koniec maja, będą zwolnieni z konieczności odbycia kwarantanny. Fot. LOT.pl

We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja, które jest nowelizacją rozporządzenia z 6 maja tego roku.

Pozwala ono na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.

Reklama (Google)

Od 29 maja na podstawie przepisów nowego rozporządzenia w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.

Rozporządzenie z 10 maja zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny brytyjskich kibiców, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF. Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.

Nowe przepisy znoszą pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Ograniczenia w hotelarstwie (50% obłożenia obiektu) – poza wyjątkami – obowiązują na mocy rozporządzenia z 6 maja do 5 czerwca.

Ponadto od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Również od 15 maja w restauracjach można korzystać z ogródków na świeżym powietrzu.

Kolejne zmiany zaplanowane są na 21 maja, kiedy to m.in. działalność będą mogły wznowić kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie – przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. widowni, w reżimie sanitarnym i bez możliwości spożywania jedzenia i napojów.

Od 28 maja „odmrożona” zostanie gastronomia – restauracje i bary będą mogły przyjmować gości we wnętrzu lokalu (przy maksymalnym obłożeniu 50 proc.). We wnętrzach lokali będą mogły odbywać się komunie, wesela i inne imprezy okolicznościowe – przy zachowaniu limitu 50 gości (nie wlicza się do tej liczby osób zaszczepionych!). Działalność wznowią też siłownie, kluby fitness i solaria.

(PAP) wnk/ lena/ WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -