czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rekordowe stypendia

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to instytucja z niemal 50-letnią tradycją. Od początku jej misją jest wspieranie polonijnego środowiska. Jednym z aspektów tego wsparcia są stypendia, przyznawane co roku już od ponad dwóch dekad zdolnej, polonijnej młodzieży. W tym roku w ramach programu stypendialnego wsparcie przyznano 488 studentom z siedmiu stanów: Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwania, Illinois, Indiana i Floryda. Studenci otrzymali stypendia w wysokości od 500 do 5,000 dolarów. Łącznie na ten cel przeznaczono rekordową kwotę 551 tys. dolarów.

Pierwsza z trzech ceremonii wręczenia stypendiów odbyła się 1 czerwca w siedzibie konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku. Fot. PSFCU

Trzy ceremonie

Uroczyste wręczenie stypendiów młodzieży z poszczególnych regionów odbyło się w trzech terminach – 1 czerwca miała miejsce ceremonia w nowojorskim konsulacie generalnym, dzień później stypendia wręczono w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington w New Jersey, natomiast 4 czerwca podobna uroczystość odbyła się w Chicago, w siedzibie Muzeum Polskiego w Ameryce.

We wszystkich trzech uroczystościach uczestniczył dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski, który gratulował stypendystom oraz wykorzystał okazję, by pokrótce przedstawić historię Unii i to, jak na przestrzeni lat rozwinęła się jej działalność. Przypomniał, że Unia została założona przez polskich imigrantów na nowojorskim Greenpoincie w 1976 roku. – Obecnie PSFCU zrzesza prawie 110 tysięcy członków, ma ponad 20 oddziałów w różnych stanach, a wartość aktywów przekracza 2.5 miliarda dolarów – stwierdził dyrektor Chmielewski, zauważając, że tak dynamiczny rozwój niewątpliwie jest wielkim sukcesem, umożliwiającym działanie i wspieranie Polonii na coraz większą skalę. Podczas przemówienia w konsulacie generalnym RP na Manhattanie dyrektor wykonawczy PSFCU podkreślił, że inwestowanie w młode pokolenie to „najlepsza inwestycja, jaką może zrobić nasza Unia”. – Gratuluję wam sukcesu, który już osiągnęliście, i życzę, żebyście osiągnęli jak najwięcej sukcesów w życiu zawodowym i żebyście też swoje sukcesy naukowe i zawodowe potrafili przełożyć w jakimś stopniu na sukces naszej grupy etnicznej w Stanach Zjednoczonych – powiedział, zwracając się bezpośrednio do stypendystów.

Dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski pogratulował stypendystom i przypomniał, jak na przestrzeni lat rozwinęła się Unia. Fot. PSFCU

Wsparcie zdolnej młodzieży

Program Stypendialny koordynowany jest przez członków Komisji Stypendialnej: przewodniczącą dr Iwonę Korgę, Małgorzatę Gradzki oraz Ryszarda Bąka. Członkini komisji, a zarazem pierwsza wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU, Małgorzata Gradzki nie kryła dumy z młodych członków Unii. – Jesteśmy z was bardzo dumni i mamy nadzieję, że w przyszłej karierze nie zapomnicie o Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – powiedziała. – Mam nadzieję, że wszyscy będziecie zawsze żyli sprawami Polonii, bo jednym z celów naszego programu jest zachęcenie młodzieży do uczestniczenia w inicjatywach naszej grupy etnicznej, imprezach kulturalnych oraz w pracach naszych organizacji polonijnych – dodała.

Zaangażowanie w życie społeczne i aktywność w środowisku polonijnym poprzez działalność w polskich szkołach, parafiach lub innych organizacjach to, obok wyników w nauce, jedno z kryteriów, jakie musieli spełnić stypendyści, by zakwalifikować się do programu. Ponadto ubiegający się o pomoc finansową muszą być członkami Unii i głównymi właścicielami kont przynajmniej przez rok. Oceniany jest również esej, którego temat zmienia się każdego roku.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny program stypendialny PSFCU składał się z dwóch części: programu dla absolwentów szkół średnich oraz dla studentów szkół wyższych. Program dla absolwentów jest organizowany we współpracy ze Zrzeszeniem Unii Kredytowych stanu Nowy Jork (New York Credit Union Association). Wnioski stypendialne oceniane były przez przedstawicieli tego Zrzeszenia. Oprócz tego Zrzeszenie przyznaje swoje własne stypendia dla najlepszych aplikantów. W tym roku było to 45 dodatkowych nagród, z czego aż 15 przyznano polonijnym studentom.

Oprócz gratyfikacji finansowej każdy z tegorocznych stypendystów otrzymał również książkę „Poland 1939: The Outbreak of World War II”, której autorem jest brytyjski pisarz i naukowiec Roger Moorhouse.

4 czerwca uroczyste rozdanie stypendiów miało miejsce w Chicago w Muzeum Polskim w Ameryce. Fot. PSFCU

Dla Polonii!

Wszystkie trzy uroczystości zgromadziły, oprócz stypendystów, także członków ich rodzin oraz wielu znamienitych gości. Na nowojorskiej uroczystości obecny był konsul generalny RP Adrian Kubicki i wicekonsul Stanisław Starnawski, w uroczystym rozdaniu stypendiów w Wallington uczestniczyli dr Katarzyna Celińska z John Jay College of Criminal Justice – City University of New York oraz dr Blase Billack z St. John’s University w Nowym Jorku, a w ceremonii w Chicago wzięła udział konsul Małgorzata Bąk-Guzik, która podziękowała PSFCU za konsekwentne wsparcie nie tylko polonijnej młodzieży, ale również wielu polonijnych inicjatyw w ciągu całego roku. – Jesteście dla Polonii i z Polonią od tak wielu lat. Robicie dla tego środowiska bardzo dużo i w pełni można na was liczyć. Wspieracie liczne przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i sportowe. Chwała wam za to! – stwierdziła.

Od momentu powstania w 2001 roku Program Stypendialny Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przyznał stypendia ponad 5,500 polonijnym studentów, przeznaczając na ten cel łączną kwotę ponad 6.5 miliona dolarów.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -