niedziela, 5 lutego, 2023
Strona głównaPoloniaNew JerseyRodzinne świętowanie w Lakewood

Rodzinne świętowanie w Lakewood

4 czerwca liczne grono Polonii zgromadziło się w kościele St. Mary of The Lake w Lakewood, NJ, aby podziękować za 15 lat organizowanych „Wakacji z Panem Bogiem”, będących niepowtarzalną przygodą z Bogiem i drugim człowiekiem, której inicjatorem był o. Waldemar Łątkowski CSsR, obchodzący 25-lecie kapłańskiej posługi.

„Wakacje z Panem Bogiem” to wyjątkowe rekolekcyjne spotkania rodzin łączące w sobie obcowanie z Bogiem, przyrodą i drugim człowiekiem, które na przestrzeni 15 lat zyskały grono stałych uczestników. Fot. Archiwum organizatorów

Dziękczynna msza św.

Mszę św. wraz z jubilatem sprawowali ks. Paweł Dziatkiewicz SDP oraz o. Jan Pastuszczak SVD. Była to msza taka, jak te na obozach: śpiew dzieci i młodzieży, dźwięk gitar, radość z niesienia darów do Stołu Pańskiego, a kumulacją tej wielkiej radości było spontaniczne „Abba Ojcze”.

Wśród słów miliona niełatwo znaleźć te, które inspirują, brzmią nowo, trafią do serc. Niełatwo znaleźć odpowiedzi na pytania, które wciąż się mnożą. Pomiędzy zdarzeniami nie zawsze szczęśliwymi i myślami, które nie zawsze pulsują wiarą, trudno jest szukać sensu. A jednak Ty te słowa znalazłeś, kiedy ich było trzeba. Podpowiedziałeś, którędy iść, gdy pytaliśmy o drogę. Pomogłeś w poszukiwaniach. Pośród 20 obozów, które miały miejsce w różnych zakątkach, blisko 2,000 uczestników odkrywało na nowo Pana Boga. Za otwartość wiary, za niewykluczanie nikogo, za ciekawość człowieka, za tłumaczenie wiary, która jest akceptująca i silna, i która szuka dobra – Bogu i Tobie dziękujemy. Na naszej drodze spotkaliśmy kapłana, przewodnika i przyjaciela – tymi słowami zwrócili się wdzięczni rodzice – uczestnicy „Wakacji z Panem Bogiem” – do o. Łątkowskiego.

Podczas mszy świętej dziękowano za wszystkich kapłanów, siostry zakonne, opiekunów i uczestników, którzy na przestrzeni tych kilkunastu lat brali udział w tych wyjątkowych rekolekcyjnych spotkaniach na łonie natury. Wszyscy pozostawili w sercach dzieci i młodzieży głęboki ślad.

Inicjator „Wakacji z Panem Bogiem” o. Waldemar Łątkowski obchodzi 25-lecie kapłaństwa. Fot. Archiwum organizatorów

Wyjątkowe spotkanie

Po mszy św. dalsza część świętowania miała miejsce w szkolnym audytorium. Modlitwa, polonez i możliwość nacieszenia się obecnością drugiego człowieka – tak wyglądało to spotkanie, podczas którego panowała iście rodzinna atmosfera. Była to też okazja, by wymienić się wspomnieniami czy swoimi doświadczeniami.

Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o „Wakacjach z Panem Bogiem”, nie wiedzieliśmy, co o tym sądzić. „To tak jak obóz harcerski, tylko się modlą” – mówili jedni. „To taka oaza, tylko się kąpią w jeziorze i chodzą po górach” – mówili drudzy. Zaciekawiło nas to na tyle, że postanowiliśmy spróbować. Nasze dziecko zgodziło się niespodziewanie łatwo, zwłaszcza że inni mieli również jechać. Jak spróbowało, tak wsiąkło. Na całe sześć lat! – tak brzmi relacja jednego z uczestników.

„Wakacje z Panem Bogiem” to wyjazdy na łono natury dla polonijnej młodzieży i dzieci, od paru lat, po zmianie formatu – dla całych rodzin, połączone z naukami religijnymi i aktywnym wypoczynkiem. Cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród Polonii z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, a odkąd o. Waldemar został proboszczem w Chicago, również tamtejszych rodzin. Odbywały się ostatnio w przepięknym ośrodku Silver Bay YMCA nad jeziorem Lake George.

W obchodach 15-lecia „Wakacji z Panem Bogiem” i 25-lecia kapłaństwa o. Łątkowskiego, które odbyły się w Lakewood, wzięła udział lokalna Polonia. Fot. Archiwum organizatorów

 „Wakacje z Panem Bogiem” to nie tylko coroczne letnie wyjazdy. To również comiesięczne msze św. w intencji ich uczestników i ich rodzin i przy tym okazje do kolejnych spotkań. To też spotkania formacyjne prowadzone na żywo i zdalnie, rekolekcje i pielgrzymki. To ogniska, wspólne posiłki i spędzanie czasu z ludźmi zainteresowanymi przedstawieniem swoim dzieciom takiego, a nie innego obrazu tego świata.

15 lat „Wakacji z Panem Bogiem” to historia, która została zapisana nie tylko w kronikach, ale jest dostępna dla wszystkich na stronie www.wakacjezbogiem.com czy na Facebooku https://www.facebook.com/Wakacje-z-Panem-Bogiem.

3 lipca br. rozpocznie się już dwudziesty obóz, którego temat przewodni brzmi: „Maryja – moją Matką”.

Andrzej Kraśnicki, opr. WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -