wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaPoloniaPensylwania„Mayday” w Polskim Domu w Filadelfii

„Mayday” w Polskim Domu w Filadelfii

„Mayday” (ang. „Run for Your Wife”) to sztuka teatralna według scenariusza komediopisarza Raya Cooneya. Po raz pierwszy została wystawiona 29 marca 1983 roku w Londynie. „Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Właśnie ten spektakl na przełomie maja i czerwca kilkakrotnie wystawili aktorzy Polskiego Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka. Przedstawienia odbyły się w Polskim Domu w Filadelfii i zgromadziły liczną publiczność.

Na przełomie maja i czerwca w Polskim Domu w Filadelfii odbyły się cztery pokazy spektaklu „Mayday”. Fot. Beata Bojar, Beata Marciniak

Polski Teatr Dramatyczny w Filadelfii powstał w 1996 roku. Jego założycielem był aktor Adam Mularczyk. Po przedwczesnej śmierci Adama Mularczyka jego żona Zofia Wróblewska-Mularczyk postanowiła kontynuować dzieło męża i do dziś sprawuje funkcję dobrego ducha i opiekunki teatralnej trupy. Filadelfijski teatr z powodzeniem działa od niemal 30 lat, jednak jego funkcjonowanie – jak wielu innych organizacji – zakłócił wybuch pandemii. – Byliśmy zaledwie trzy miesiące przed planowaną premierą, kiedy zaczęła się pandemia. Postanowiliśmy kontynuować „próby” na zoomie, co oczywiście nie spełniło swojej roli, aktorzy pozapominali teksty, nie mówiąc już o ustawieniach na scenie. Kiedy wróciliśmy po pandemii na próby do teatru, mieliśmy wrażenie, że zaczynamy od początku. W międzyczasie oczywiście niektórzy członkowie zespołu chorowali na Covid, ostatnie zachorowanie bardzo niedługo przed premierą, co znowu postawiło nas w stan niepewności, ale udało się wystawić sztukę w zaplanowanym czasie – relacjonuje Beata Marciniak, asystentka reżysera. Wreszcie, po ponaddwuletnim oczekiwaniu, aktorzy stanęli na scenie – i spisali się na medal.

Aktorzy po spowodowanej pandemią przerwie wrócili na scenę w doskonałej formie, a ich brawurowa gra zachwyciła publiczność. Fot. Beata Bojar, Beata Marciniak

W główną rolę – taksówkarza Johna Smitha – wcielił się Paweł Przybycień. Jego pierwszą żonę – Mary – zagrała Anna Żabińska, a drugą żonę – Barbarę – Anna Radoń. Wojciech Galadyk brawurowo odtworzył postać Stanleya Gardnera, przyjaciela Johna. Stefan Skorczyński wystąpił jako Troughton – inspektor policji na Wimbledon, a Marcin Niemiec zagrał Porterhouse’a – inspektora policji na Stretham. Hubertowi Kojerowi powierzono rolę Bobbiego, sąsiada Johna Smitha, z kolei Margot Hollender wcieliła się w reporterkę gazety „The Standard”. Sztuka „Mayday” składa się z dwóch aktów i zwieńczona jest śpiewaną sceną finałową pod tytułem „Sąd”. Wystąpili w niej: Marcin Niemiec jako woźny, Grzegorz Górski jako sędzia 1, Stefan Skorczyński jako sędzia 2, Wojciech Galadyk jako adwokat oskarżonego, Hubert Kojer jako prokurator, Paweł Przybycień jako oskarżony, Anna Radoń i Anna Żabińska jako oskarżycielki, a Margot Hollender była protokolantką. Reżyserem spektaklu jest Helena Morawska-White. Za oświetlenie i dźwięk odpowiadali Jarosław Król, Józef Narodowski i Beata Marciniak.

Cztery dotychczasowe pokazy spektaklu odbyły się przy pełnych salach. Dwa kolejne występy planowane są jesienią. A co dalej? Aktorzy Polskiego Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka na pewno nie spoczną na laurach. Jak wyjaśnia Beata Marciniak „zawsze na stole jest kilka scenariuszy, które rozważamy, czytamy i wybieramy najlepszy”. Dodaje, że za scenariusz i ewentualne przeróbki w nim odpowiada reżyserka Helena Morawska-White. – Na pewno poszukamy scenariusza, który będzie rozbawiał ludzi, bo w dzisiejszych czasach naszą rolą jest dostarczyć widzowi rozrywki i chwil uśmiechu – podsumowuje.

Joanna Szybiak


Więcej informacji o Polskim Teatrze Dramatycznym im. Adama Mularczyka w Filadelfii można znaleźć na stronie www.mularczyktheater.org oraz na facebooku: www.facebook.com/polskiteatrfiladelfia/.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -