wtorek, 19 października, 2021
Strona głównaZnani i LubianiRaper Mata pierwszym Polakiem na liście Billboard Global 200

Raper Mata pierwszym Polakiem na liście Billboard Global 200

Mata, czyli Michał Matczak, ma zaledwie 20 lat, ale niektórzy już wymieniają go wśród artystów kształtujących historię współczesnej polskiej muzyki. Teraz młody raper odnotował kolejny sukces na swoim koncie – jego singiel „Kiss cam” („Podryw roku”) trafił na prestiżową listę Billboard Global 200, co wcześniej nie udało się żadnemu polskiemu artyście.

Mata zyskał rozpoznawalność dzięki utworowi „Patointeligencja”, który obecnie w serwisie YouTube ma już ponad 50 milionów wyświetleń. Fot. instagram.com/33mata

Lista ta publikowana jest przez amerykański magazyn „Billboard”. Przy jej tworzeniu brane są pod uwagę utwory o największej sprzedaży cyfrowej i transmisji strumieniowej online. System ściąga dane z ponad 200 obszarów na świecie. Singiel Maty, który znalazł się na 198. miejscu, jest pierwszym utworem śpiewanym po polsku, który uplasował się w tym rankingu. Wcześniej na listach Billboard pojawiali się również inni Polacy (Basia Trzetrzelewska czy zespół Behemoth), ale nie na Billboard Global 200 i z utworami wykonywanymi w języku angielskim.

„Z danych MRC Data wynika, że piosenka 20-letniego rapera z Wrocławia zadebiutowała z wynikiem 10.3 mln odtworzeń poza Stanami Zjednoczonymi” – można przeczytać na Billboard.com. Raper zamieścił swój kawałek na YouTube zaledwie dwa tygodnie temu, a obecnie ma już ponad 18 milionów wyświetleń. Artysta pobił także polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby. W trakcie 24 godzin piosenka została odsłuchana 701,519 razy.

Michał Matczak to absolwent znanego warszawskiego liceum im. Batorego i syn profesora prawa Marcina Matczaka. Swoją muzyczną działalność na szeroką skalę rozpoczął w 2018 roku. Na początku 2020 roku wydał pierwszy album studyjny pn. „100 dni do matury”. Zyskał on status potrójnie platynowej płyty. Mata zasłynął przede wszystkim z utworu „Patointeligencja”, który opowiada o życiu nastolatków, którzy mają bogatych rodziców, a którego tekst wywołuje dużo kontrowersji. Niedawno po raz kolejny zszokował opinię publiczną utworem „Patoreakcja”. „Kiss Cam” („Podryw roku”) jest najnowszym singlem rapera, zapowiadającym szykowaną na 21 września płytę „Młody Matczak”.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułZmiany u Renaty Gabryjelskiej
Następny artykułModa na „nic nowego”?

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -