czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaPrzygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym

Przygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym

Przygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym na polsko-białoruskiej granicy – mówił w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Ocenił, że nadal sytuacja jest tam niespokojna, a obecność mediów w pierwszym tygodniach kryzysu powodowała eskalacyjne happeningi i akcje polityczne.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych – Stanisław Żaryn podczas konferencji prasowej nt. kampanii społecznej Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 2 grudnia 2019 r., w KPRM w Warszawie. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Żaryn w Polsat News pytany był o sytuację na granicy polsko-białoruskiej i obecność tam dziennikarzy, którzy obecnie nie mogą pracować w obszarze przygranicznym, objętym stanem wyjątkowym.

Żaryn mówił, że te regulacje kończą się za kilka dni i przygotowywane są nowe zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym. Ocenił, że sytuacja nadal jest niespokojna, a chwilami niebezpieczna.

Dopytywany o to, dlaczego dziennikarzy nie ma na granicy, Żaryn powiedział, że: „mieliśmy do czynienia z tą fazą konfliktu, która spowodowała, że sytuacja na granicy była bardzo niebezpieczna, jednocześnie widzieliśmy przez pierwsze tygodnie tego konfliktu, że obecność mediów napędza różnego rodzaju eskalacyjne happeningi, akcje polityczne, dlatego tak rozumiem tę decyzję, zdecydowano się przede wszystkim na zabezpieczenie tej strefy tuż przy granicy, po to żeby dać jasną państwową odpowiedź, że ta granica nasza pozostanie szczelna i jednocześnie uniemożliwić rozgrywanie polityczne tej sytuacji, która jest na granicy w Polsce”.

Żaryn mówił też o piątkowej wizycie Alaksandra Łukaszenki w Bruzgach, gdzie przebywają migranci. Ocenił, że była to wizyta propagandowa. „Alaksander Łukaszenko był tam, przekonywał migrantów, po pierwsze, że nadal warto atakować granice Polski i warto przeć na Zachód, bowiem on nie odeśle nikogo bez woli z Białorusi” – mówił Żaryn. Dodał, że Łukaszenko „zapowiadał i sugerował, że będzie pomagał w atakach na polską linię graniczą”.

Wyjaśnił, że polska strona wie, iż Białoruś kontroluje grupy migrantów, które są dowożone do linii granicy, białoruska straż graniczna bierze też udział w atakach, m.in. rzuca kamieniami w polskich funkcjonariuszy, pomaga migrantom w przekraczaniu granicy – daje sprzęt i narzędzia.

Żaryn mówił, że w Bruzgach budowane jest swoiste miasteczko, a migranci mogą w nim spędzić wiele tygodni. „Szacujemy, że do tej pory ewakuowano z Białorusi do Iraku i Syrii w okolicach tysiąca cudzoziemców, którzy trafili na Białoruś w ostatnich miesiącach. My szacujemy jednocześnie, że ponad 10 tys. tych cudzoziemców wciąż na Białorusi pozostaje” – mówił Żaryn i ocenił, że skala powrotowa nie jest duża. Dodał, że ostatniej doby kolejne samoloty z migrantami wyleciały z lotniska w Mińsku.

Żaryn na pytanie jak długo może ten kryzys potrwać, powiedział, że trudno o takie oceny. „Mówimy o człowieku Alaksandrze Łukaszenko, który jest mocno nieprzewidywalny, jest zaskakujący czasami nawet dla swojego politycznego patrona, czyli Władimira Putina. Proces destabilizowania naszego regionu może trwać wiele miesięcy” – powiedział. Ocenił, że kryzys jest źródłem finansów dla wielu białoruskich instytucji państwowych, ma też poparcie Putina.

Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -