środa, 1 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Kolega, który był właścicielem mieszkania typu spółdzielczego („condo”) w Nowym Jorku, zmarł kilka lat temu. Był wdowcem. Mieszkanie było zajmowane przez jego syna, który od kilku miesięcy jest w domu opieki. Drugi syn kolegi zmarł, pozostawiając jedno dziecko. Na akcie własności mieszkania dalej figuruje mój kolega. Kto jest teraz właścicielem mieszkania?

Należy sprawdzić, czy kolega zostawił jakiś ważny testament. Jeżeli Pana kolega był wdowcem, to w chwili śmierci spadek przechodzi na spadkobierców ustalonych testamentem. Jeżeli z kolei testamentu nie było, to wygląda na to, że właścicielami są po połowie syn, który jest w domu opieki i wnuk.

Obie te osoby mogą wystąpić do sądu spadkowego o wyznaczenie zarządcy spadku, który potem dopełni formalności związanych z przeniesieniem własności na te dwie osoby.

Jeżeli syn kolegi jest w domu opieki, trzeba pamiętać, że może dojść do sytuacji, że jego część spadku podlegać będzie zastawowi na pokrycie kosztów takiej opieki. Koszty takie sięgają kilkanaście tysięcy dolarów na miesiąc i nie są pokrywane przez regularne ubezpieczenia medyczne.

Można sprawdzić, czy nie ma możliwości, aby syn mógł wrócić z powrotem do mieszkania i zapewnić mu inny, mniej kosztowny rodzaj opieki.

* * *

Przebywam w tej chwili w Polsce. Większość majątku posiadam w Nowym Jorku.  Chciałbym zmienić swój testament sporządzony w Nowym Jorku. Czy mogę dokonać tego w Polsce, czy muszę przyjeżdżać do Stanów, by tego dokonać?

Wymogi formalne dotyczące testamentów w Polsce i w Nowym Jorku są różne. Przepisy prawa spadkowego w Nowym Jorku przewidują, że testament sporządzony w innym kraju może być uznany za ważny przez nowojorski sąd spadkowy, jeżeli jest sporządzony i podpisany przez spadkodawcę i spełnia wymogi stanu Nowy Jork (chodzi tu o podpisanie w obecności dwóch świadków), lub jeżeli taki testament jest ważny według przepisów miejsca, gdzie był sporządzony lub miejsca, gdzie spadkobierca na stałe zamieszkiwał w chwili sporządzenia testamentu.

Krótko mówiąc, testament ważny według prawa polskiego może być przyjęty i uznany przez sąd w Nowym Jorku. Wchodzić tu będzie wówczas w grę zasięgnięcie opinii prawnej przez sąd co do wymogów prawa polskiego. Podobnie testament zgodny z prawem Nowego Jorku (czyli podpisany przez spadkobiercę w obecności dwóch świadków) może być przyjęty i uznany za ważny przez nowojorski sąd spadkowy. Z punktu widzenia prawa Nowego Jorku najlepiej taki testament sporządzić w języku angielskim. Znaczącą sprawą jest kwestia świadków. Jeżeli spadkobiercy wystąpiliby przeciw uznaniu testamentu, najlepiej byłoby, aby świadkowie byli obecni w Nowym Jorku w toczącym się postępowaniu.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -