niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Chciałabym przekazać testamentem moją część majątku bratu. Mój majątek to nieruchomość – pięciorodzinny dom w Nowym Jorku. Własność budynku zapisana jest na mnie i męża. Czy mój brat, który nie jest obywatelem USA i mieszka w Polsce, odziedziczy po mnie taki spadek w razie mojej śmierci?

W stanie Nowy Jork zapis własności jako tzw. „husband and wife” oznacza własność małżeńską. Jedną z cech takiej współwłasności jest to, że oboje małżonkowie władają razem 100% nieruchomości, a nie, że każdy z nich ma 50% własności. Jeżeli któreś z małżonków umiera, pozostały przy życiu staje się automatycznie właścicielem całości. Jeżeli małżonek, który chce przekazać testamentem „swoją część” umrze pierwszy, zapisy testamentu nie będą miały znaczenia co do własności domu – drugi małżonek zostaje wyłącznym właścicielem. Natomiast własność drugiego małżonka, pozostałego przy życiu, może być przekazana zgodnie z zapisem testamentowym.

Jeżeli małżonkowie chcą rozdzielić własność typu małżeńskiego mogą to zrobić za porozumieniem, przenosząc dom na trust lub jako własność ułamkową.

* * *

Czy mogę wynajmować mieszkanie w trzyrodzinnym domu w Nowym Jorku na Airbnb? Mam dwóch lokatorów, a trzecie mieszkanie jest wolne.

W mieście Nowy Jork wprowadzone prawo zakazuje w większości budynków wynajmu mieszkań na okres krótszy niż 30 dni. Dotyczy to m.in. budynków trzy- i więcej rodzinnych. Można podnająć część mieszkania na okres poniżej 30 dni, ale tylko pod określonymi warunkami, takimi jak np. że właściciel mieszkania musi przebywać w mieszkaniu w czasie takiego wynajmu, najemcy muszą mieć prawo do korzystania z całego mieszkania, muszą korzystać z tego samego wejścia do mieszkania co właściciel. Prawo w NYC przewiduje kary do $7,500 za krótkoterminowy wynajem z naruszeniem przepisów.

Romuald Magda Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -