wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaDziałyPoradyChoroba przytarczyc: co musisz wiedzieć?

Choroba przytarczyc: co musisz wiedzieć?

Nie można ich zobaczyć i nie można ich poczuć, ale wewnątrz szyi są cztery gruczoły wielkości grochu – zwane przytarczycami. Gruczoły te pomagają utrzymać odpowiedni poziom wapnia w organizmie. Powikłania związane z tymi gruczołami mogą mieć duży wpływ na zdrowie.

Dr Carrie Carsello jest chirurgiem endokrynologicznym w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Najczęstszym i uleczalnym rodzajem choroby przytarczyc jest pierwotna nadczynność przytarczyc. Polega to na tym, że jeden lub więcej gruczołów wydzielają zbyt dużo parathormonu, w skrócie oznaczany PTH. Ten dodatkowy hormon zakłóca równowagę gospodarki wapniowej w organizmie – twierdzi Carrie Carsello, MD, chirurg endokrynologiczny ze szpitala The Hospital of Central Connecticut.

Dr Carsello twierdzi, że nadczynność przytarczyc może z kolei wywołać niedobory wapnia w niektórych częściach ciała, np. zmniejszenie ilości wapnia w kościach może prowadzić do osteoporozy i potencjalnych złamań kości. Może to również prowadzić do powstawania kamieni nerkowych i zmniejszenia czynności nerek. Niektóre badania wykazały nawet wzrost ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu ze względu na wysoki poziom wapnia.

Objawy choroby przytarczyc mogą być dość zróżnicowane, ale obejmują:

  • problemy żołądkowo-jelitowe
  • ból stawów i mięśni
  • nasilenie zgagi
  • zaparcia/ból brzucha
  • zmęczenie
  • zaburzenia pamięci
  • problemy ze snem
  • drażliwość

Większość osób z rozpoznaniem choroby przytarczyc wykazuje nieznacznie podwyższony poziom wapnia w krwi. Poziom wapnia powyżej 10 wymaga oceny – wyjaśnia dr Carsello. – Większość osób, które dotyka ta choroba, są to osoby w średnim wieku i starsze i dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet zwłaszcza kobiet, które są po menopauzie. Większość przypadków jest sporadycznych, ale są osoby, które z pewnością zostaną dotknięte tą chorobą z powodu dziedziczności i szczególnie ważne jest zidentyfikowanie tych osób, ponieważ mogą być podatne na inne choroby endokrynologiczne, które należy ocenić – dodaje.

Po zidentyfikowaniu podwyższonego poziomu wapnia pacjent zostanie skierowany do endokrynologa medycznego lub chirurga, który specjalizuje się w chorobie przytarczyc. Tak się dzieje, gdy trzeba wykonać przedoperacyjne obrazowania i konkretne skany, aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na przytarczyce.

Jedynym sposobem leczenia osób z pierwotną nadczynnością przytarczyc jest operacja. Jest to minimalnie inwazyjna operacja i robimy małe nacięcie w celu usunięcia powiększonego gruczołu – mówi Carsello.

Podczas zabiegu lekarze są w stanie obserwować podwyższony poziom hormonów i ich spadek do normalnej stawki. Operacja jest wtedy kończona, a pacjent wraca do domu tego samego dnia. – Zawsze są przypadki, w których bardziej dogłębna operacja może być wymagana, zwłaszcza jeśli więcej niż jeden gruczoł jest dotknięty chorobą – informuje dr Carsello. Wyjaśnia, że leki są opcją dla pacjentów, którzy nie są kandydatami do operacji ze względu na inne problemy zdrowotne, ale operacja jest jedynym sposobem, aby naprawić źródło problemu.

W ciągu ostatnich 15 do 20 lat poprawiliśmy nasze obrazowanie i opracowaliśmy zdolność do testowania parathormonu na sali operacyjnej, więc teraz większość naszych pacjentów wychodzi z doskonałymi wynikami – podsumowuje dr Carsello.

Dr Carrie Carsello


Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.696.2040 lub odwiedź https://hartfordhealthcare.org/services/endocrine-surgery

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułPrzy Kawie o Prawie
Następny artykułPrawo na Florydzie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -