czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Niedawno zmarł mój wujek. Jego najbliższa rodzina to dwie siostry. W testamencie przeznaczył mi cały swój majątek, głównie chodzi o dom. Jedna z sióstr wujka nie zgadza się z testamentem, uważając że powinna odziedziczyć część spadku. Ja z kolei opiekowałem się wujkiem kilka lat przed jego śmiercią, gdy był ciężko chory. Czy siostrze zmarłego należy się część spadku?

Testament należy złożyć do sądu spadkowego. Wówczas siostra zmarłego może złożyć sprzeciw do testamentu, jeżeli uważa, że jest dowód jego nieważności; chodzić tu może o to, czy wujek miał wystarczającą zdolność do sporządzenia testamentu, czy nie działał pod przymusem, czy nie był pod wpływem substancji zaburzających myślenie. Jeżeli siostra zmarłego udowodni, że testament jest nieważny, odziedziczy majątek wspólnie z drugą siostrą. Jeżeli testament jest ważny, odziedziczy Pan całość.

* * *

Zamierzam sprzedać nieruchomość na Ridgewood i wyprowadzić się na Florydę. Jestem w kontakcie z brokerem z biura nieruchomości, który pokazywał dom zainteresowanym. Co dziwne, broker nie dał mi jeszcze żadnej umowy do podpisania. Czy prawdą jest, że jeżeli broker uzgodni transakcję i ja podpiszę kontrakt z kupującym przysłanym przez brokera, nie muszę płacić mu prowizji z powodu braku pisemnej umowy z brokerem?

Krótka odpowiedź: jest to nieprawda. Jeżeli osoba szukająca kupujących ma licencję na prowadzenie kupna/sprzedaży nieruchomości jest zaangażowana w negocjacje między stronami, jest ona uprawniona do wynagrodzenia. Mówi na ten temat przepis 5-701 General Obligation Law (nowojorska ustawa o zobowiązaniach), stanowiąc, że takie umowy nie muszą być zawarte w formie pisemnej, aby były ważne. W razie sporu broker musi włożyć więcej wysiłku w udowodnienie okoliczności sprawy, jak i wysokości swojej prowizji. Jednakże takie wynagrodzenie będzie przyznane.

Romuald Magda Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -