niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Jestem lokatorem w domu wielorodzinnym na Brooklynie. Straciłem pracę w związku z odmową szczepienia na Covid. Nie mam możliwości płacenia czynszu za mieszkanie. Wystąpiłem o zasiłek za niezapłacony czynsz. Czy właściciel może dokonać eksmisji za niepłacony czynsz za mieszkanie?

Zawieszenie eksmisji z mieszkań, które obowiązywało z powodu pandemii Covid, wygasło w styczniu 2022 r. Właściciele mieszkań mogą występować z wnioskami o eksmisje za niepłacony czynsz. Jeżeli lokator ma zaległości i kwalifikuje się do pomocy finansowej, sąd powiadamia lokatora, gdzie należy skierować się, aby uzyskać taką pomoc. Jeżeli lokator wystąpił już o pomoc finansową z programu ERAP, należy przedłożyć numery rejestracji wniosku. Sąd musi wstrzymać eksmisję do czasu rozpatrzenia sprawy o pomoc finansową. Rozpatrywanie takich wniosków wiąże się z długim oczekiwaniem.

* * *

Mam dom ze sklepem na Greenpoincie. Najemca w sklepie przerabia go teraz na kawiarnię z kuchnią. Słyszałem, że mogę mieć z tym kłopoty. Co mogę zrobić?

Udać się z umową wynajmu do prawnika. Należy sprawdzić, jakiego rodzaju używanie było dozwolone w umowie. Jeżeli planowana przez najemcę zmiana zakresu użytkowania wykracza poza ten określony w umowie, należy się domagać wstrzymania takich działań; może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy o najem i eksmisji.

Poza tym trzeba sprawdzić, jakie jest tzw. „certificate of occupancy” (legalny sposób użytkowania) budynku. Może się okazać, że sklep może być legalnie prowadzony, a kawiarnia już nie. Wtedy właściciel może dostać kary administracyjne za niewłaściwe użytkowanie nieruchomości. Ponadto w razie wypadku czy pożaru firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Co więcej, zanim się pozwoli na kontynuowanie przebudowy, trzeba sprawdzić, jak może wzrosnąć podatek od nieruchomości i co umowa przewidywała na ten temat. Jeżeli umowa była „miękka” i nie chroniła interesów właściciela domu, za wzrost podatków będzie Pan odpowiedzialny sam, jako właściciel. Zdarza się obecnie, że podatki w podobnych przypadkach wzrastają w znaczący sposób.

Romuald Magda, Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -