niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaZdrowie i UrodaDezinformacja dotycząca niedoboru preparatów dla niemowląt naraża matki na ryzyko przedwczesnego porodu

Dezinformacja dotycząca niedoboru preparatów dla niemowląt naraża matki na ryzyko przedwczesnego porodu

Niedobór preparatów do żywienia niemowląt, z którym zmagają się Stany Zjednoczone, w ogromny sposób wpływa na życie rodzin. Jednak są dobre wiadomości – jeden z największych zakładów w kraju ogłosił wznowienie produkcji mieszanek mlecznych dla najmłodszych. Jednak może minąć kilka tygodni, zanim rodziny zaczną odczuwać ulgę.

Fot. Archiwum WEM

Ponieważ wszystko wymaga czasu, pojawiają się nowe obawy dotyczące dezinformacji, które krążą w internecie i mediach społecznościowych – zachęcając matki do odciągania pokarmu, gdy są jeszcze w ciąży, aby miały zapas przed urodzeniem dziecka. – Ma to wiele nazw – zbieranie siary, odciąganie mleka z piersi przed porodem lub odciąganie prenatalne – wyjaśnia Christine Baumgart, konsultantka laktacyjna w The Hospital of Central Connecticut w New Britain. – Brzmi to jak dobry pomysł, ale istnieje realne ryzyko związane z tego typu praktyką – podkreśla.

Baumgart wyjaśnia, że aby matka mogła produkować pokarm, jej organizm wytwarza hormon zwany oksytocyną. Oksytocyna jest tym samym hormonem, który powoduje kurczenie się macicy kobiety podczas porodu, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Używanie laktatora, zamiast ręcznego odciągania pokarmu, zwiększa ryzyko jeszcze bardziej. – To naprawdę ważne, dlatego jeśli rozważasz odciąganie pokarmu, poczekaj, aż twoje dziecko będzie w pełnym terminie lub będziesz w ciąży dłużej niż 37 tygodni. Jeśli dziecko urodzi się zbyt wcześnie, istnieje realne ryzyko, że dziecko może trafić na oddział intensywnej terapii noworodków (NICU) na dłuższy czas, czego chcemy uniknąć za wszelką cenę – wyjaśnia Baumgart.

Osoby w ciąży są zachęcane do skonsultowania się z położnikiem, jeśli rozważają odciąganie mleka przed porodem. Ich lekarz może doradzić w sprawie bezpiecznych praktyk dla matki i dziecka. – Departament Zdrowia Publicznego w Connecticut ma zasoby, aby pomóc dostarczyć rodzinom pożywienie dla niemowląt. Można zadzwonić pod numer 211 w celu uzyskania informacji. Można również skontaktować się z certyfikowanym konsultantem laktacyjnym za pośrednictwem Hartford HealthCare. Z całą stanowczością trzeba podkreślić, że matki i rodziny powinny szukać porady u profesjonalistów i nie kierować się tym, co czytają w internecie – mówi Baumgart. 

Christine Baumgart


Christine Baumgart jest konsultantką laktacyjną w Family Birthplace w The Hospital of Central Connecticut. Aby uzyskać więcej informacji na temat programów, wsparcia dla pacjentów lub usług, odwiedź stronę www.thocc.org/maternity.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułSłowniczek ubezpieczonego
Następny artykułPrzy Kawie o Prawie

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -