czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaGorący TematProtest przeciwko wojnie przed ambasadą Rosji w Polsce

Protest przeciwko wojnie przed ambasadą Rosji w Polsce

Kilkaset osób przyszło w czwartek przed Ambasadę Rosji w Warszawie, by zademonstrować przeciwko wojnie i pokazać solidarność z Ukrainą. Wyrazy solidarności słychać także z przejeżdżających ul. Belwederską samochodów, których kierowcy włączają klaksony.

Pikieta przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie, w geście poparcia dla Ukrainy, 24 lutego. W nocy z 23 na 24 bm. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Fot. PAP/Rafał Guz

Po godz. 10 przed Ambasadą Rosji w Polsce rozpoczęła się demonstracja przeciwko wojnie. W pobliżu budynku ambasady przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrało się kilkaset osób i cały czas przychodzą kolejne.

Demonstranci mają ze sobą flagi Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Widać transparenty antywojenne, m.in. „Stop wojnie” i „Stop rosyjskiej agresji”. Słychać okrzyki „Putin won”, „Ukraina bez Putina” i klaksony.

Z informacji reporterki PAP wynika, że na demonstrację przyszli też Rosjanie, którzy trzymają tekturowe transparenty z napisem „nie w moim imieniu”.

W związku z powiększającą się liczbą osób na ul. Belwederskiej mogą pojawić się utrudnienia.

Na demonstracji pojawili się posłowie opozycji, m.in. Michał Szczerba (KO), a także posłowie Lewicy Magdalena Biejat, Krzysztof Śmiszek i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szczerba przemawiając podczas demonstracji mówił, że „nikt w 21. wieku nie może zmieniać granic, nie może łamać prawa międzynarodowego siłą militarną, czołgami i bronią”.

„To czego obawialiśmy się przez ostatnie miesiące wydarzyło się. To nie jest tylko uznanie marionetkowych rządów separatystów, a tak naprawdę agentów Putina. To jest już po prostu inwazja” – powiedział. Dodał, że cały wolny świat musi mówić w tej sprawie jednym głosem.

Demonstrację zorganizował Związek Ukraińców w Polsce, wraz z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą, Fundacją Nasz Wybór i Ukraińskim Domem w Warszawie.

Przedstawiciele tych organizacji wezwali w mediach społecznościach na demonstrację „wszystkich Polaków, Ukraińców i inne osoby, które nie zgadzają się na wojnę w środku Europy w XXI w.”

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym – głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

W związku z sytuacją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Marcin Chomiuk, Marta Stańczyk/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -