czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaProces oskarżonego o zabójstwo 10-latki z Mrowin z wyłączeniem jawności

Proces oskarżonego o zabójstwo 10-latki z Mrowin z wyłączeniem jawności

Świdnicki sąd zdecydował we wtorek o wyłączeniu jawności procesu Jakuba A. oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin w 2019 r. Mężczyzna od czasu zatrzymania przebywa w areszcie; grozi mu dożywocie.

Oskarżony Jakub A. na sali Sądu Okręgowego w Świdnicy, 21 września. Ruszył proces Jakuba A. oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin w 2019 r. Mężczyzna od czasu zatrzymania przebywa w areszcie; grozi mu dożywocie. Fot. Maciej Kulczyński/PAP

Wniosek o wyłączenie jawności procesu złożył oskarżyciel posiłkowy – matka zamordowanej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Świdnicy, podczas pierwszej rozprawy, przychylił się do tego wniosku.

A. został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator zarzucił mu również podżeganie innej osoby do dokonania zabójstwa 10-latki.

Według prokuratury, A. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie. „W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa. Informacje te znalazły potwierdzenie w innych dowodach zgromadzonych w sprawie” – przekazał wcześniej PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

W ramach śledztwa prokuratura otrzymała kilkadziesiąt opinii od biegłych z różnych dziedzin, w tym – jak wskazano – 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Z opinii biegłych psychiatrów badających A. na zlecenie prokuratury wynika, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanych mu zbrodni był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za czyny objęte aktem oskarżenia. „Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych, stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości” – podał prok. Orepuk.

Jakubowi A. grozi dożywocie.

10-letnia Kristina 13 czerwca 2019 r. około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie – 6 km od Mrowin. Prokuratura poinformowała, że przyczyną śmierci 10–latki były liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Piotr Doczekalski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -