czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaProblemy ze snem mogą być szkodliwe dla zdrowia

Problemy ze snem mogą być szkodliwe dla zdrowia

Ile śpisz każdej nocy? Odpowiedź na to pytanie będzie różna dla prawie każdego. Nasze zabiegane, szybkie i często stresujące życie może czasami przekładać się na niewystarczającą ilość snu lub trudności z zasypianiem – rzucanie i obracanie się w godzinach nocnych.

Dr Moshe Zutler jest dyrektorem medycznym Centrum Opieki nad Snem w The Hospital of Central Connecticut. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Sen jest bardzo ważny. Pomaga w koncentracji, uczeniu się, regulowaniu naszych emocji i funkcji naszych narządów, co ostatecznie pomaga kontrolować naszą wagę i układ odpornościowy – mówi dr Moshe Zutler, dyrektor medyczny Centrum Opieki nad Snem w The Hospital of Central Connecticut.

Ile snu potrzebujemy?

Badania pokazują, że dorośli powinni spać co najmniej siedem godzin każdej nocy. W przypadku nastolatków dr Zutler mówi, że liczba ta wzrasta do około 10–12 godzin. Dla małych dzieci optymalna ilość snu na dobę to 13 godzin.

Co się stanie, jeśli nie śpimy wystarczająco długo?

Dr Zutler wyjaśnia, że brak snu może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych, wśród których między innymi są:

  • nadciśnienie
  • depresja
  • przyrost masy ciała
  • cukrzyca
  • zawał serca lub udar mózgu.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii, American Heart Association wpisało odpowiednią ilość snu do listy ośmiu podstawowych czynników poprawiających zdrowie układu sercowo-naczyniowego. – To była naprawdę wielka sprawa, ponieważ pokazuje, jak ważny jest sen dla zdrowego stylu życia – podkreśla dr Zutler.

Jakie problemy zdrowotne mogą uniemożliwić spokojny sen?

Jeśli śpisz osiem, dziewięć lub nawet dziesięć godzin w nocy i nadal budzisz się zmęczony lub rzucasz się w nocy, może to być podstawowy stan chorobowy. Czasami widzimy pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym, zespołem niespokojnych nóg, bezsennością lub innymi stanami zakłócającymi jakość snu. Każdy, kto doświadcza tych problemów, powinien porozmawiać z lekarzem – twierdzi dr Zutler.

W jaki sposób Centrum Opieki nad Snem może pomóc w rozwiązaniu problemów ze snem?

Wizyta w Centrum Opieki nad Snem w The Hospital of Central Connecticut rozpoczyna się od zgromadzenia kompleksowej historii i badania każdego pacjenta, aby szczegółowo poznać historię jego snu. – Istnieje wiele rzeczy, takich jak przekrwienie błony śluzowej nosa, zgaga i nadmierne spożywanie alkoholu i/lub nikotyny, które mogą zakłócać prawidłowy sen, a wszystkie z nich są uleczalne – mówi dr Zutler. – Jeśli odkryjemy jakiekolwiek problemy, takie jak chrapanie lub trudności z oddychaniem, możemy zalecić badanie snu w naszym nocnym laboratorium snu, a nawet badanie snu w domu, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje i odpowiednio potraktować problem – dodaje.


Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.224.5538 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/sleep

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -