poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyOszczędź zimą – zabezpiecz swój dom przed utratą ciepła!

Oszczędź zimą – zabezpiecz swój dom przed utratą ciepła!

Jednym z uroków mieszkania w Nowej Anglii jest możliwość cieszenia się zmieniającym się klimatem na przestrzeni roku. Zima jest dość wymagającą porą roku, na którą trzeba się odpowiednio przygotować. Krótsze dni i niska temperatura oznaczają wyższe opłaty za prąd i ogrzewanie domu.

Na początku roku Eversource wysłał zawiadomienie do użytkowników o podwyższeniu opłat o średnio 26% w stosunku do wysokości rachunków grudniowych. Dotyczy to każdego domostwa, które średnio zużywa 600 kWh. Ostateczna wysokość podwyżki zależeć będzie od pogody (na co nie mamy wpływu), od posiadanej taryfy i oczywiście od ilości zużytej energii. Główną przyczyną tak drastycznych podwyżek są wyjątkowo wysokie ceny surowców oraz wzrost kosztów dystrybucji energii. W Nowej Anglii głównym źródłem wykorzystywanym do produkcji energii jest naturalny gaz, dlatego też podwyżki dotkliwie dotkną niemal każdego właściciela posiadłości.

Co zrobić, aby wesprzeć domowy budżet?

  • Sprawdzaj i wymieniaj filtry w piecu. Regularny coroczny przegląd pieca przed okresem intensywnego użytkowania jest ważnym zabiegiem przedłużającym nie tylko samą żywotność pieca, ale również krytycznym ze względu na nasze bezpieczeństwo. Zabrudzone filtry znacznie spowalniają przepływ powietrza, co sprawia, że cały system pracuje nieefektywnie.
  • Regulacja termostatu – zaprogramowanie termostatu wg potrzeb domowników jest istotnym elementem kontrolowania wydatków na ogrzewanie. Wychodząc z domu na co najmniej dwie godziny, obniż temperaturę o 7’-10’F (lub wg własnego uznania), co pozwoli obniżyć wydatki na ogrzewanie nawet o 10%. Temperatura powinna być również niższa w nocy, kiedy nie ma aktywności w domu.
  • Wymiana okien nie jest małym wydatkiem. Jednak korzyści płynące z posiadania szczelnych i energooszczędnych okien uzasadniają poniesienie tego wydatku. Koszt zainstalowania nowych okien zwróci się podczas ich eksploatacji. U.S. Department of Energy szacuje, że wymiana okien może przynieść oszczędności w granicach $126-$465 na przestrzeni roku.
  • Starsze okna zabezpieczone folią, roletami czy zasłonami są dość efektywnym sposobem oddzielenia ciepła od chłodu bijącego z szyb. Odsłonięcie zasłon w słoneczne dni sprawi, że słońce w pewnym stopniu ogrzeje pomieszczenie – warto więc wykorzystać ten naturalny sposób, jeżeli stan okien na to pozwala.
  • Kominki – zarówno te otwarte, jak i te zaopatrzone w starsze modele wkładów kominkowych, często wyziębiają pomieszczenie zamiast je ogrzewać. Pamiętajmy, aby szyber był zamknięty, jeżeli nie palimy w kominku. Niezamknięty szyber funkcjonuje jak otwarte okno. Ważne jest również zainstalowanie nasady na kominie wentylacyjnym, która będzie chroniła przed wodą i zimnem.
  • Klatki wentylacyjne powinny być niezasłonięte meblami i innymi obiektami, aby cyrkulacja powietrza była efektywna.
  • Żarówki LED zużywają do 90% mniej energii niż żarówki tradycyjne przy 25-krotnie dłuższej żywotności. Żarówki LED są bardzo efektywne – niemal cała energia elektryczna wykorzystywana przez żarówkę zamieniana jest na światło – co oznacza dużą oszczędność w rachunkach za prąd.

Koszty mieszkania i posiadania domu w Massachusetts przy kapryśnej pogodzie nie należą do małych. Warto zwrócić się do lokalnych organizacji oferujących programy energooszczędne i pogodooszczędne. Pierwszym elementem identyfikacji „słabych” elementów w domu jest bezpłatna analiza: sprawdzenie szczelności ścian, okien i dachu. „Uciekające” ciepło to nie tylko problem starszych konstrukcji – nowe domy, budowane często przy napiętym budżecie, nie do końca odzwierciedlają obecne rozwiązania umożliwiające oszczędzenia energii. Programy oferowane m.in. przez Mass Save gwarantują bezpłatną analizę obecnej sytuacji, wypracowanie energooszczędnych rozwiązań, a nawet pomoc w ich finansowaniu. Ocieplenie domu i zabezpieczenie go przed niepożądaną emisją ciepła jest również wysoko pożądanym atutem poszukiwanym przez kupujących. Szczelność i energooszczędne rozwiązania zastosowane w domu podnoszą wartość rynkową posiadłości.

Ania Kosiak Karam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -