sobota, 22 czerwca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem stałym rezydentem Stanów Zjednoczonych od ponad 9 lat i za kilka miesięcy upływa termin ważności mojej 10-letniej zielonej karty. Chciałbym złożyć podanie o obywatelstwo i w związku z tym mam pytanie: czy abym mógł ubiegać się o obywatelstwo, muszę najpierw złożyć wniosek o odnowienie mojej karty stałego pobytu? Co się stanie, jeżeli nie otrzymam decyzji o obywatelstwie lub odnowieniu zielonej karty na czas przed upływem ważności zielonej karty? Czy może to spowodować, że mój pobyt stanie się nielegalny i nie będę mógł podróżować i pracować do czasu otrzymania decyzji?

Zygmunt z Kenneth City, FL


Drogi Panie Zygmuncie

Jeżeli kwalifikuje się Pan do uzyskania obywatelstwa, to może Pan od razu złożyć wniosek o obywatelstwo bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o odnowienie karty stałego rezydenta. Sam fakt upływu ważności 10-letniej zielonej karty nie powoduje automatycznie utraty statusu stałego rezydenta, więc nie musi obawiać się Pan nielegalnego pobytu. Do niedawna było tak, że aplikant, który nie złożył wniosku o odnowienie zielonej karty na co najmniej 6 miesięcy przed upływem jej ważności, musiał złożyć wniosek o odnowienie karty równolegle z podaniem o naturalizację w celu utrzymania właściwej dokumentacji statusu prawnego. Po złożeniu wniosku o odnowienie zielonej karty aplikant dostawał z urzędu imigracyjnego (USCIS) list potwierdzający status stałego rezydenta i przedłużający ważność karty o 1 rok, który wraz z przeterminowaną zieloną kartą mógł być używany do podróży i legalnej pracy. W przypadku niezłożenia wniosku o odnowienie zielonej karty przed otrzymaniem decyzji o obywatelstwie aplikant ryzykował pozostanie bez ważnego dokumentu potwierdzającego prawo do pracy i podróży. Od 12 grudnia 2022 r. USCIS zaktualizował zasady dotyczące tego typu sytuacji, aby umożliwić automatyczne przedłużanie ważności kart stałego rezydenta dla posiadaczy 10-letniej zielonej karty, którzy złożyli wniosek o naturalizację. Dzięki temu osoby ubiegające się o naturalizację nie muszą już składać wniosku o odnowienie zielonej karty. Stali rezydenci, którzy prawidłowo złożyli wniosek o naturalizację po 12 grudnia 2022 roku, mogą otrzymać przedłużenie potwierdzenia statusu stałego rezydenta bez względu na to, czy złożyli również wniosek o odnowienie zielonej karty. Zawiadomienie z USCIS o otrzymaniu podania o obywatelstwo stanowi teraz również dowód posiadania statusu stałego rezydenta i może zostać przedstawione wraz z wygasłą zieloną kartą jako dowód dalszego statusu oraz uprawnienia do zatrudnienia, jeżeli zostanie przedstawione przed upływem 24-miesięcznego okresu przedłużenia przewidzianego w zawiadomieniu.

Legalni stali rezydenci, którzy utracili zieloną kartę, co do zasady muszą nadal składać wniosek o wydanie nowej karty, nawet jeśli złożyli wniosek o naturalizację i otrzymali automatyczne przedłużenie zgodnie z niniejszą zaktualizowaną polityką. Wynika to z faktu, że wszyscy imigranci muszą mieć przy sobie dowód rejestracji, taki jak na przykład zielona karta wraz z dowodem jej przedłużenia, w przeciwnym razie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej na podstawie prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych. W celu uzyskania więcej informacji na ten temat zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -