niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski podczas briefingu prasowego przed Biurem Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie, 2 września. Briefing dot. decyzji prezydenta o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Fot. Rafał Guz/PAP

Jak wskazał, wniosek był w ostatnich dniach „wnikliwie analizowany” przez prezydenta, także w gronie doradców. „Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusję” – mówił Spychalski.

„Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3–kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią” – powiedział Spychalski.

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. „Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie” – wyjaśnił Spychalski.

Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -