wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSpotkanie zespołu ds. ratownictwa medycznego

Spotkanie zespołu ds. ratownictwa medycznego

Sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska poinformował, że odbyło się spotkanie zespołu ds. propozycji nowych rozwiązań w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. „Obecnie często nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi; dlatego apeluję, by taki dialog nawiązać” – podkreślił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 24 września 2020 r. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Na konferencji prasowej w czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz pełnomocnik rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego Waldemar Kraska poinformował, że tego dnia odbyło się spotkanie zespołu do spraw opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

„Na tym spotkaniu omawiamy propozycje i ewentualne zmiany w nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, bo to jest głównym celem tego zespołu. Te spotkania są cykliczne, one odbywają się raz na dwa tygodnie; kolejne jest 14 września” – poinformował Kraska. Podkreślił, że dzięki cyklicznemu formatowi spotkań uczestnicy „mogą się na bieżąco wymieniać swoimi uwagami”.

Kraska zaapelował także do ratowników, aby „wycofać się z tej formy protestu, która obecnie jest prowadzona, ponieważ tutaj niestety narażamy na utratę zdrowia i życia polskich obywateli”.

Pełnomocnik rządu podkreślił też, że „przypomniał pracodawcom, że od 2015 roku, jeżeli spojrzymy na budżet ratownictwa medycznego, to został on zwiększony prawie 30 proc. – to prawie 600 mln dodatkowych środków na działalność Państwowego Ratownictwa Medycznego”. „Od 2019 roku przekazaliśmy środki na zakup 421 ambulansów dla pracodawców, więc to także są duże środki, które odciążyły te firmy” – dodał.

„Podkreśliłem też, i środowisko ratowników się ze mną zgodziło, że wielokrotnie niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi, dlatego zaapelowałem, by taki dialog został nawiązany” – powiedział Kraska. „Myślę, że rozmowa i dialog to jest właśnie to miejsce, w którym można wypracować ten kompromis” – ocenił.

Wiceminister dodał, że wiele z firm będących pracodawcami ratowników medycznych wypracowało sięgający kilkunastu milionów zysk w poszczególnych kwartałach ubiegłego roku. „To są pieniądze, które powinny trafić pracowników tych stacji (pogotowia ratunkowego – PAP). Nie jest tak, że pracodawcy tych pieniędzy nie mają” – zaznaczył.

„My, jako Ministerstwo Zdrowia, jako rząd, także pracujemy nad tym, aby zwiększyć finansowanie państwowego ratownictwa medycznego” – dodał Kraska. Podkreślił, że jako pełnomocnik rządu zrobi wszystko, by sytuacja została opanowana.

W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Świebodzinie kontraktowi ratownicy medyczni pracujący w zespołach pogotowia dołączyli do ogólnopolskiego protestu, domagają się podwyżek. Złożyli wypowiedzenia lub poszli na zwolnienia lekarskie.

W połowie sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. „Było to pierwsze, ale dobre spotkanie. Wszystkie strony przedstawiły swoje propozycje” – powiedział wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Mikołaj Małecki/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -